Zabytki. Architektura. Lifestyle.

Home » Polska » „Muzeum na kółkach” znów rusza w Polskę

„Muzeum na kółkach” znów rusza w Polskę

Ivon

„Muzeum na kółkach” – projekt, który od dwóch lat realizuje Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, rozpoczyna kolejny sezon. W dniach 19-21 sierpnia przenośny pawilon, w którym będzie można poznać historię polskich Żydów stanie w Sopocie. Do tej pory interaktywna wystawa odwiedziła 47 miast i cieszyła się dużym zainteresowaniem.

Umieszczona w przenośnym pawilonie wystawa odwiedza głównie miasta do 50 tysięcy mieszkańców oraz wybrane festiwale, opowiadając o kulturze i historii polskich Żydów i przypomina o tym, jak na przestrzeni tysiąca lat współistniały obok siebie dwie społeczności: polska i żydowska. Jej twórcy przypominają, że przez wieki Polska była najważniejszym ośrodkiem żydowskiego życia intelektualnego, religijnego i kulturalnego, a Żydzi stanowili 10 procent wszystkich mieszkańców.

„Muzeum na kółkach” - historia polskich Żydów

W „Muzeum na kółkach” można zobaczyć model typowego żydowskiego miasteczka z synagogami, mykwami, cmentarzem, interaktywną mapę, przedwojenne plany polskich miasteczek, w których mieszkała społeczności żydowska, judaiki, przeczytać fragmenty wspomnień i wywiadów, zapoznać się z językami, którymi posługiwali się polscy Żydzi. Specjalna część przeznaczona jest dla dzieci i pokazuje zwyczaje świąteczne naszych dawnych sąsiadów.

Od czerwca 2014 do kwietnia 2016 roku „Muzeum na kółkach” można było spotkać w 47 miastach w całej Polsce.

W każdym z miejsc wystawa zagościła trzy dni. Kolejny sezon podróży zaczyna się w sierpniu w Sopocie. W następnych miesiącach wystawa odwiedzi jeszcze Kutno, Oświęcim, Olkusz, Wadowice, Markową, Przeworsk, Radomsko, Poddębice, Knyszyn, Białowieżę, Wohyń, Lubartów, Opoczno, Łódź, Skierniewice, Krośniewice i Głowno.

Zwiedzanie wystawy i udział w zajęciach prowadzonych przez animatorów są bezpłatne.

Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN

Budowę Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN rozpoczęto w 1995 roku i ukończono 10 lat później. Muzeum jest pierwszą w Polsce publiczno-prywatną instytucją tworzoną wspólnie przez rząd, samorząd lokalny i organizację pozarządową. Co roku placówkę odwiedza sto tysięcy Żydów. W tym roku Muzeum Historii Żydów Polskich zostało wyróżnione prestiżową nagrodą European Museum of the Year Award i było to pierwsze takie wyróżnienie dla polskiej placówki w prawie czterdziestoletniej historii konkursu.

Zdjęcia: Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN/W. Kryński, Magda Starowieyska