Zabytki. Architektura. Lifestyle.

Home » Polska » Nowa siedziba Muzeum Literatury w Warszawie

Nowa siedziba Muzeum Literatury w Warszawie

Ivon

Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza przy Rynku Starego Miasta w Warszawie, które od lat 50. nie było remontowane, zostanie w końcu odnowione i przebudowane. 4 kwietnia umowę w tej sprawie podpisali lider konsorcjum architektów, które wygrało konkurs na projekt modernizacji placówki oraz dyrektor Muzeum.

Muzeum Literatury zostało powołane do życia w 1952 roku.

Mieści się w kilku zabytkowych kamienicach przy Rynku Starego Miasta, między innymi w tzw. kamienicy balcerowskiej, którą zbudowano w XV wieku (zachowały się w niej jeszcze fragmenty gotyckich murów i malowidła ściennego z Trzema Królami z 1515 roku). Wolna przestrzeń między kamienicami nigdy nie była wykorzystywana. Teraz to się zmieni za sprawą projektu przebudowy Muzeum, który stworzyła grupa pięciu młodych architektów. Konsorcjum w składzie: Paweł Dadok (lider konsorcjum), Maria Roj, Konrad Basan, Mariusz Maury i Michał Rogowski, wygrało w ubiegłym roku konkurs organizowany przez Stowarzyszenie Architektów Polskich i Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza, zdobywając główną nagrodę – 55 tys. zł i zaproszenie do dalszych negocjacji w sprawie projektu przebudowy obiektu.

Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza

Nagrodzony projekt zakłada, że na niezagospodarowanym dotąd podwórku stanie lekka przeszklona sala audiowizualna, której wnętrze będzie przypominało nobliwą klasztorną bibliotekę z wysokimi drewnianymi regałami. Na najwyższym piętrze architekci przewidzieli przeszklony punkt widokowy, a na parterze kamienic znajdą się: kawiarnia, hol wejściowy, sala wielofunkcyjna, sala edukacyjna.

Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie

„Bardzo interesującą ideą, chociaż trudnym wyzwaniem jest połączenie muzeów na Starym Mieście szlakiem prowadzącym przez kameralne podwórka. Jej konsekwencją jest bardzo interesująca formalnie i programowo, propozycja nowych przestrzeni dopełniających istniejącą strukturę muzealnych kamienic.” – napisało o zwycięskiej koncepcji jury konkursu. Zdaniem komisji konkursowej praca pięciu młodych architektów najlepiej powiązała nowe elementy architektoniczne z istniejącymi kamienicami, dzięki czemu w kwartale, w którym znajduje się Muzeum Literatury, ma szansę powstać kwartał muzeów.

Wizualizacje: BRD Architekci /Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza