Zabytki. Architektura. Lifestyle.

Home » Polska » Muzeum Józefa Piłsudskiego. Ruszyła najważniejsza kulturalna inwestycja w Polsce

Muzeum Józefa Piłsudskiego. Ruszyła najważniejsza kulturalna inwestycja w Polsce

Dariusz Sapa

Nowoczesne Muzeum Józefa Piłsudskiego zostanie oddane do użytku w 2018 roku, a już 9 listopada bieżącego roku, nastąpi oficjalne, uroczyste wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę kompleksu.

Muzeum Józefa Piłsudskiego. Najważniejsza inwestycja kulturalna w Polsce?

Muzeum Józefa Piłsudskiego zostanie oddane do użytku w 2018 roku, w setną rocznicę odzyskania niepodległości przez państwo polskie. Tak wielkiej inwestycji – zarówno pod względem powierzchni, jak i oprawy medialnej – dawno w Polsce nie było.

Postaci Józefa Piłsudskiego specjalnie przedstawiać chyba nie trzeba, ale być może tekst czytają Ci, którzy na lekcje historii nie uczęszczali. Józef Piłsudski to jedna z najważniejszych postaci polskiej historii. Pierwszy Marszałek odrodzonej Rzeczypospolitej oraz Wódz Naczelny zwycięskiej armii broniącej Europy Zachodniej nad bolszewicką Rosją w 1920. Józef Piłsudski był także Prezesem Rady Ministrów i ministrem ds. wojskowych. Marszałek był posiadaczem licznych orderów i odznaczeń, takich jak:

  • Order Orła Białego
  • Order Virtuti Militari klasy I, II i V
  • Krzyż Niepodległości z Mieczami
  • Wielka Wstęga Orderu Odrodzenia Polski
  • Krzyż Zasługi Wojsk Litwy Środkowej
  • wielu, wielu innych, w tym zagranicznych, takich jak: Order Korony Żelaznej, Krzyż Wielki Orderu Legii Honorowej czy  Order Błękitnego Płaszcza

Trudno o inną ikonę historyczną w Polsce, dlatego też bezsprzecznie powinniśmy mówić o Muzeum Józefa Piłsudskiego, jako o najważniejszej inwestycji kulturalnej.

Muzeum Józefa Piłsudskiego. Lokalizacja

Muzeum powstaje w Sulejówku pod Warszawą. Jest to miejsce bardzo zaciszne i zostało ono wybrane celowo. Dlaczego akurat Sulejówek? Idealnie wpisuje się w ideę przyświecającą całemu przedsięwzięciu. Muzeum ma skłaniać do refleksji. Ma być miejscem przyciągającym zarówno młodszych, jak i starszych, ale jednocześnie ma być pozbawione przypadkowości i zgiełku towarzyszącemu dużym miastom.

Muzeum Józefa Piłsudskiego, część historyczna

Muzeum Józefa Piłsudskiego, część historyczna

Kompleks muzealno-edukacyjny Muzeum Józefa Piłsudskiego

Muzeum Józefa Piłsudskiego będzie podzielone na dwie części. Pierwsza, typowo historyczna, w skład której wejdzie:

  • Drewniak, czyli pierwszy dom Piłsudskich
  • Milusin, czyli dom rodziny Piłsudskich
  • Willa Bzów, czyli dawna adiutantura

Druga część muzeum będzie pełniła funkcje edukacyjno-rozrywkowe. Ta część będzie mieściła się w nowo powstałym budynku.

W pobliżu dworka Milusin powstanie nowoczesny budynek muzealny o łącznej powierzchni użytkowej 5 tys. mkw. Najważniejszym punktem nowego budynku będzie podziemna wystawa stała.

Muzeum Józefa Piłsudskiego

Muzeum Józefa Piłsudskiego

Na działce udostępnionej przez władze Sulejówka, w sąsiedztwie zabytkowego dworku Milusin, powstanie budynek muzealno-edukacyjny o całkowitej powierzchni użytkowej 5 tys. mkw. Centralnym punktem w nowym budynku będzie usytuowana pod ziemią wystawa stała. O tym, co jeszcze będzie można zobaczyć w muzeum, opowiedział dyrektor Muzeum, Krzysztof Jaraczewski:

Koncepcja kompleksu muzealnego oparta jest na dwóch filarach Muzeum: dworku Milusin oraz nowym budynku Muzeum z nowoczesną przestrzenią wystawową. Kompleks muzealno-edukacyjny został zaprojektowany tak, aby był nierozłącznie powiązany z domem rodzinnym Piłsudskiego, jego unikalną atmosferą, a także otaczającym go lasem i ogrodem. Z tego powodu – aby nie zdominować wielkością dworku – większa część kubatury nowego Muzeum zostanie ukryta pod ziemią, a część naziemna będzie wtopiona w zieleń. W części podziemnej znajdą się oprócz wystawy stałej: strefa edukacyjna, magazyn zbiorów oraz pomieszczenia techniczne. Nad ziemią powstaną dwie połączone ze sobą bryły architektoniczne, o wysokości 12 m, mieszczące m.in. salę wielofunkcyjną, w której odbywać się będą wystawy czasowe, konferencje i debaty, strefę obsługi gości, restaurację oraz część biurową.

Prace nad projektem wystawy stałej trwają równolegle z pracami inwestycyjnymi. 9 lutego 2016 r. w siedzibie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego podpisana została umowa na zaprojektowanie wystawy stałej ze zwycięzcą konkursu – konsorcjum firm: Ralph Appelbaum Associates, Inc., WXCA Sp. z o.o. i Platige Image S.A.

Na przestrzeni ok. 2000 mkw. znajdzie się pięć galerii chronologicznych: Ziuk, Wiktor, Komendant, Naczelnik i Marszałek, oraz galeria szósta – Symbol – odnoszącą się do pamięci o Józefie Piłsudskim, do pozostawionego przez niego dziedzictwa, a także istniejących wokół postaci mitów i symboli.

Przypominamy, że początkowo kompleks miał być budowany z nieco mniejszym rozmachem, jednak ówczesny premier Polski Donald Tusk, a także Minister Kultury Bogdan Zdrojewski zdecydowali, że III RP będzie w tym przedsięwzięciu uczestniczyć.

Muzeum Józefa Piłsudskiego zaistniało na papierze w listopadzie 2008 r. Tworzy go Fundacja Rodziny Józefa Piłsudskiego, a finansuje państwo. Całość ma kosztować 168,8 mln zł.

Źródło: http://www.muzeumpilsudski.pl

Summary
Article Name
Muzeum Józefa Piłsudskiego. Ruszyła najważniejsza kulturalna inwestycja w Polsce
Description
Muzeum Józefa Piłsudskiego zostanie oddane do użytku w 2018 r., a już 9 listopada br, nastąpi oficjalne wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę kompleksu.
Author
Publisher Name
Nowy Zabytek