Zabytki. Architektura. Lifestyle.

Home » Lifestyle » Muzeum Historyczne w Skierniewicach

Muzeum Historyczne w Skierniewicach

Ivon

Sanitariuszki opatrywały tu rany wojskowych, teraz przewodnicy opowiedzą zawiłą historię Skierniewic. Architekci z krakowskiej Pracowni Konserwacji Zabytków Arkona, kończą właśnie prace projektowe nad stworzeniem Muzeum Historycznego w Skierniewicach. Budowa, a właściwie przebudowa, zabytkowych koszar, czyli nowej siedziby muzeum, ma ruszyć jeszcze w tym roku.

Muzeum Historyczne w Skierniewicach będzie pierwszym prezentującym historię miasta.

Do tej pory, w zabytkowym drewnianym domu, istniała tylko niewielka Izba Historii Skierniewic, która bardziej przypominała małą ekspozycję niż muzeum. Nowy projekt ma zachwycić nie tylko bogatą i ciekawą ekspozycją, ale przede wszystkim niezwykłą architekturą. Koncepcja zakłada bowiem przebudowę zabytkowej, wojskowej izby chorych z 1890 roku, która mieści się na terenie starych koszar. Miasto zdecydowało się na rozpisanie konkursu architektonicznego na koncepcję adaptacji koszar na Muzeum Historyczne w Skierniewicach. W konkursie w zeszłym roku wyłoniono projekt krakowskiej Pracowni Konserwacji Zabytków Arkona. Architekci kończą właśnie pracę nad projektem. Na podstawie projektu władze miasta rozpiszą przetarg na wykonanie.

– To bardzo skomplikowany projekt, który wymaga wielu szczegółów – mówi Tadeusz Nowak, architekt z pracowni Arkona. – Musimy maksymalnie dopasować się do istniejących uwarunkowań wynikających z lokalizacji, istniejącej struktury budowlanej, kontekstu architektonicznego i konserwatorskiego. Ważne jest również osiągnięcie zoptymalizowanych pod względem ekonomicznym rozwiązań funkcjonalnych i współgrających z nimi form architektonicznych i aranżacji wnętrza.

Ideą projektu jest wykreowanie nowej przestrzeni publicznej, z której chętnie będą korzystać mieszkańcy Skierniewic i turyści. Bryła, a także układ i wewnętrzna struktura muzeum są zdeterminowanie zabytkową architekturą. Architekci chcą jednak, żeby wewnętrzny układ był maksymalnie elastyczny, by umożliwił muzeum łączenie różnych funkcji.

– Staraliśmy się stworzyć jednoznaczny stylistycznie i jednocześnie zróżnicowany formalnie układ przestrzeni publicznej poprzez świadome zaprojektowanie układu przestrzennego budynku i jego podziałów oraz zagospodarowania otoczenia. Całość dopełnia użycie materiałów i kolorów korespondujących na zasadzie kontrastu z zabytkowym charakterem obiektu – mówi Tadeusz Nowak.

Mała architektura, pomimo nowoczesnego stylu, nie przysłania zabytkowego charakteru obiektu.

Co znajdzie się w muzeum? Na wystawie zaprezentowane mają być przedmioty i materiały archiwalne związane bezpośrednio z miastem Skierniewice, począwszy od prehistorii po czasy współczesne. Sama ekspozycja, ma mieć charakter narracyjny.

– Zwiedzający staje się aktywnym uczestnikiem spektaklu, który operuje na równi artefaktem, wizerunkiem, tradycyjną opowieścią, a także efektowym oświetleniem, uruchamiając wyobraźnię widza, oddziałując na zmysły – mówi Nowak. – W projekcie wystawy kolejne  prezentowane przestrzenie stanowią swego rodzaju labirynt, który  symbolicznie nawiązuje do  zawiłej historii miasta.

Wizualizacje: materiały Pracowni Konserwacji Zabytków Arkona