Zabytki. Architektura. Lifestyle.

Home » Lifestyle » Słowiańskie łodzie z czasów wikingów zacumują w Łebie

Słowiańskie łodzie z czasów wikingów zacumują w Łebie

Ivon

Wiemy, jak będzie wyglądało Muzeum Archeologii Podwodnej i Rybołówstwa Bałtyckiego w Łebie, w którym znajdą się m.in. słowiańskie łodzie z czasów wikingów. Placówka będzie dziesiątym oddziałem Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku i ma szanse stać się ikoną Łeby.

Muzeum Archeologii Podwodnej i Rybołówstwa Bałtyckiego powstanie w pobliżu ujścia rzeki Łeby do Bałtyku. Wcześniej rzeka ta przepływa przez jezioro Łebsko, nad brzegami którego zostały odkryte wczesnośredniowieczne słowiańskie łodzie.

– Łeba to ważny punkt turystyczny, więc jesteśmy pewni frekwencji w okresie turystycznym, ale też poza sezonem. Chcemy, żeby obiekt był otwarty cały rok: otwarty na potrzeby mieszkańców, regionu, żeby służył lokalnej społeczności – tłumaczy dyrektor Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku, dr inż. Jerzy Litwin.

Muzeum Archeologii Podwodnej i Rybołówstwa Bałtyckiego w Łebie - liny

Konkurs na projekt koncepcyjny Muzeum Archeologii Podwodnej i Rybołówstwa Bałtyckiego wygrali architekci z warszawskiej pracowni Plus3Architekci. Ich koncepcja została doceniona przez zespół sędziowski SARP miedzy innymi dlatego, że czytelne są w niej marynistyczne odniesienia. Architekci zaproponowali dynamiczną bryłę muzeum, która kojarzy się z powiewem wiatru, otwartą w kierunku promenady i kanału portowego. Dominującym elementem elewacji są wygięte żaluzje.

W kilku halach zwiedzający zobaczą aranżacje słowiańskich łodzi z czasów wikingów i ówczesnej sztuki szkutniczej, a także skarby wydobyte podczas podwodnych badań archeologicznych. W zbiorach muzeum są na przykład wraki łodzi słowiańskich, odkryte na Oruni koło Gdańska, w wodach Zatoki Puckiej i nad jeziorem Łebsko. Część ekspozycji będzie poświęcona rybołówstwu morskiemu oraz ratownictwu morskiemu.

Muzeum Archeologii Podwodnej i Rybołówstwa Bałtyckiego w Łebie - łodzie

Dyrektor Litwin jest przekonany, że muzeum przyciągnie wielu turystów.

– Europejskie muzea prezentujące tematykę związaną z kulturą z czasów wikingów cieszą się ogromną popularnością wśród zwiedzających, a to doskonale rokuje nowej placówce – mówi. – Chcielibyśmy, żeby wzorem muzeum Łodzi Wikingów w Oslo czy Roskilde można było zaprezentować kilka ciekawych jednostek zbudowanych przez Słowian, a tym samym pokazać dziedzictwo morskie ludności, która była partnerem i rywalem Skandynawów w X-XII wieku.

Materiały prasowe: Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku/ Plus3Architekci