Zabytki. Architektura. Lifestyle.

Home » Lifestyle » Mural z mapą historycznego browaru we Wrzeszczu

Mural z mapą historycznego browaru we Wrzeszczu

Joan

Na szczycie gdańskiej kamienicy przy ul. Białej powstał nowy mural. Przedstawia grafikę wizualizującą historyczne założenie urbanistyczne browaru we Wrzeszczu. Mural świetnie wpisuje się w klimat dzielnicy.

Jak wyglądał browar we Wrzeszczu prawie 150 temu?

Historyczne założenie urbanistyczne wrzeszczańskiego browaru można teraz zobaczyć na ścianie kamienicy przy ul. Białej. Marcin Budziński, artysta street art z Gdańska właśnie ukończył nowy mural. Przedstawia on część Gdańska z 1873 roku.

browar-gdanski-we-wrzeszczu-mural-2

Kamienica przy ulicy Białej wpisana jest do rejestru zabytków. Została wybudowana pod koniec XIX wieku. Zwraca uwagę głównie ciekawą architekturą i bogato zdobioną fasadą. Na elewacji od frontu można dostrzec liczne pilastry, ryzality oraz tympanony. Mural powstał na ścianie bocznej, która pozbawiona jest jakichkolwiek ozdobników. To część remontu i prac konserwatorskich w kamienicy.

– Budynek jest docieplany, remontowane są ściany zewnętrzne, wymieniana jest stolarka okienna, renowację przechodzi stolarka drzwiowa w budynku. Prace zakończyć mają się w październiku, ich koszt to ponad 576 tys. zł – wyjaśnia zastępca prezydenta ds. polityki komunalnej Piotr Grzelak. – Zaproponowana przez artystę grafika, bardzo wyraźnie wpisuje się w historię tego miejsca, jest atrakcyjnym dopełnieniem prowadzonych właśnie prac.

Władze miasta remontują też sąsiednie kamienice. Dzięki temu dawny blask odzyska część ulicy, a także podwórka. Remonty rozpoczęły się w zeszłym roku i mają się zakończyć jesienią tego roku. Miasto wyda na nie 2 mln zł.

browar-gdanski-we-wrzeszczu-mural

Czy wpisana do rejestru kamienica stanie się dzięki temu nowym zabytkiem i atrakcją turystyczną? Jest na to duża szansa. O pracy Marcina Budzińskiego, który dwa tygodnie temu zaczynał pracę zrobiło się głośno w całej Polsce. Głównie ze względu na temat. Artyści street art rzadko sięgają do historii, częściej malując abstrakcję. Marcin Budziński postanowił pokazać część Gdańska z 1873 roku. Przedstawia ona Browar Gdański we Wrzeszczu. Budziński wygrał konkurs na mural na szczycie kamienicy przy ul. Białej ogłoszony przez Gdański Zarząd Nieruchomości Komunalnych. Browar Gdański we Wrzeszczu to dziś jedna z najmodniejszych lokalizacji Gdańska. Historyczny browar przechodzi wieloetapową rewitalizację. Na jego terenie powstają apartamenty, lokale usługowe, a nawet browar, który ma nawiązywać do najlepszych tradycji warzelniczych z XIX wieku.

To nie pierwszy mural Marcina Budzińskiego w Gdańsku. Prace artysty wiszą także na budynku przy ul. 3 maja oraz na Przymorzu. Mural na Przymorzu odbił się głośnym echem w całym regionie, ponieważ przedstawia oryginalny znaczek pocztowy wydany na 19 rocznicę obrony Poczty Polskiej. Marcin Budziński nie ukrywa swojej pasji do historii i zabytków. Nie pierwszy raz podejmuje tematy związane z historią miasta i regionu. Jego murale można podziwiać także w innych miastach m.in. Łodzi i Wrocławiu.

Zdjęcia: GZNK