Zabytki. Architektura. Lifestyle.

Home » Polska » Mozaika Anny Fiszer uratowana

Mozaika Anny Fiszer uratowana

Ivon

Zabytkowa mozaika Anny Fiszer, która zdobiła ścianę dawnego kina Neptun w Gdańsku została zdemontowana. Pod naciskiem grupy społeczników inwestor, który w tym miejscu buduje hotel, przekazał prawa własności do mozaiki Fundacji Komitetu Inicjatyw Lokalnych, która poszuka dla pracy godnej lokalizacji.

Mozaika Anny Fiszer składająca się z płytek ceramicznych ma ponad 400 mkw. powierzchni i powstała na bocznej ścianie kina w latach 50. XX w.

Na wniosek gdańskiej społeczności inwestor, Grupa Capital Park, przeznaczył ponad 200 tys. złotych na jej demontaż i zabezpieczenie tak, aby mogła w przyszłości zostać wyeksponowana w innym miejscu. Była to pierwsza w Europie przeprowadzana na taką skalę akcja przeniesienia ceramiki w nowe miejsce. Nad opracowaniem strategii działania pracowali przedstawiciele Akademii Sztuk Pięknych, Politechniki Gdańskiej, Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, Stowarzyszenia Historyków Sztuki, inwestora oraz gdańszczanie walczący o uratowanie zabytkowej mozaiki.

Prace trwały prawie dwa miesiące i wymagały zaangażowania równocześnie dziesięciu osób, a także konsultacji konserwatora zabytków. Przed demontażem mozaikę podzielono na kwadraty o powierzchni 20×20 cm, w efekcie powstało 5 tys. ponumerowanych elementów, które mogą ponownie zostać złożone. Do czasu wyboru nowej lokalizacji mozaika będzie przechowywana w składnicy konserwatorskiej w Bastionie Świętej Gertrudy. Za akcje ratowania dzieła Anny Fiszer, Grupa Capital Park została nominowany do nagrody „Splendor Gedanensis” w kategorii Mecenas Kultury.

– Cieszymy się, że nasz wysiłek włożony w zachowanie dziedzictwa miasta został doceniony – mówi Kinga Nowakowska, dyrektor operacyjny Grupy Capital Park. – Mamy w swoim portfolio kilka projektów rewitalizacyjnych i wiele doświadczeń w tym zakresie. Zależy nam, aby realizowane przez nas projekty poprzez nowe funkcje przyczyniały się do ożywienia miasta, zachowując jednocześnie swój charakter oraz wartości historyczne i artystyczne odzwierciedlone w dziełach swojego czasu.

W miejscu dawnego kina Neptun powstaje hotel Hampton by Hilton, który będzie liczył 156 pokoi, centrum fitness, dwie sale konferencyjne i podziemny garaż dla 36 aut. Inwestor obiecuje, że obiekt ten także połączy tkankę historyczną z nowoczesną architekturą.

– Staramy się połączyć przeszłość tego miejsca z nowoczesnymi funkcjami. Mając na uwadze przeszłość kinową, zaplanowaliśmy w podziemiach obiektu małą salę projekcyjną – mówi Dominik Czekajski, project manager w Grupie Capital Park odpowiedzialny za realizację projektu. – W wystroju hotelu pojawią się elementy przypominające o przeszłości tego miejsca, np. zdjęcia kina Neptun znajdą się w pokojach dla gości.

Zdjęcie: fb – NIE dla Zniszczenia Mozaiki Anny Fiszer, który poparło kilka tysięcy osób
Wizualizacje hotelu: Grupa Capital Park