Zabytki. Architektura. Lifestyle.

Home » Polska » Most Tczewski odbudują według wzoru z XIX wieku

Most Tczewski odbudują według wzoru z XIX wieku

Ivon

Ponad 150-letni Most Tczewski, który jest cennym zabytkiem inżynierii budowlanej, zostanie zrekonstruowany i będzie wyglądał jak XIX-wieczny oryginał. Remont podzielony na kilka etapów może pochłonąć nawet 150 mln złotych i potrwać do 2020 roku.

Kiedy w 1857 roku oddawano do użytku Most Tczewski, był to najdłuższy most zbudowany w Europie i pierwsza taka stalowa konstrukcja na Wiśle.

Po częściowym wysadzeniu przez Niemców podczas II wojny, do dziś przetrwały trzy przęsła i cztery wieżyczki, które znalazły się na liście zabytków. Fatalny stan mostu sprawił jednak, że konieczne było wyłączenie go z ruchu i rozpoczęcie generalnego remontu. Projekt przebudowy mostu wykonała firma Europrojekt z Gdańska a nadzór nad budową ma firma Banimex z Będzina. Prace, które podzielono na cztery etapy rozpoczęły się w 2012 roku. Od tego czasu udało się już m.in. odrestaurować cztery zabytkowe wieże oraz filary.

Kilka dni temu Starostwo Powiatowe w Tczewie podjęło decyzję o odbudowie ostatniej części mostu w wersji historycznej. Powstałe po II wojnie światowej tymczasowe przęsła zostaną zastąpione konstrukcją, która ma być wzorowana na oryginalnych przęsłach z 1857 roku. Odbudowane w ostatnim etapie rekonstrukcji mostu wieżyczki i portal wjazdowy zostaną pozbawione elementów nowoczesnych. We wrześniu starostwo ma przedstawić projekt odbudowy dwóch przęseł nurtowych i przyczółka od strony Tczewa.

Starosta tczewski prowadzi jednocześnie rozmowy z konserwatorem zabytków i stara się o wpisanie ponad 100-letnich przęseł od strony Lisewa do rejestru zabytków. Dzięki temu łatwiej będzie uzyskać dofinansowanie na remont z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

W lutym 2016 roku wiceminister infrastruktury Kazimierz Smoliński zapewnił, że Most Tczewski nie zostanie pozbawiony państwowych środków na kolejne etapy jego przebudowy, a pieniądze na to znajdą się w budżecie państwa.

Wizualizacje: Materiały prasowe Starostwo Powiatowe w Tczewie/Europrojekt
Zdjęcia: www.wikipedia.org, https://www.facebook.com/mosttczewski/
Film z budowy: Banimex

 • Stefan Lewandowski

  przecież można zwrócić się o dotacje do rządu niemieckiego lub o dofinansowanie prze unię europejską

 • Zoppoter

  Cyt.:”Po częściowym wysadzeniu przez Niemców podczas II wojny,(…)”
  Wysadzony tpo on został przez Polaków, żeby Niemcy z niego nie skorzystali. A dodatkowo po wojnie – również Polacy – zburzyli cztery wieżyczki, bo po 1939 ocalało ich 8.

 • Zyga

  Panie zlituj się. Wysadzony przez niemców? Przecież to Wojsko Polskie wysadziło most w celu zatrzymania niemieckiego transportu.