Zabytki. Architektura. Lifestyle.

Home » Świat » Montreal buduje największe centrum medyczne świata

Montreal buduje największe centrum medyczne świata

Ivon

Jeden z największych akademickich ośrodków medycznych w Ameryce Północnej powstaje w Monteralu. Projekt jest niezwykły, bo ma na celu nie tylko rozwój badań, zapewnienie pacjentom najlepszej opieki, ale także zrewitalizowanie zabytkowej wschodniej części centrum Montrealu.


Zbliża się koniec pierwszej fazy rozbudowy Centre Hospitalier de l’Université de Montréal (CHUM), największego projektu dotyczącego służby zdrowia w Ameryce Płn. i jednego z największych takich projektów na świecie. Autorem gigantycznego przedsięwzięcia są dwa biura architektoniczne: CannonDesign i NEUF architect(e)s, które prawie 10 lat pracowały nad projektem.

Centre Hospitalier de l'Université de Montréal (CHUM)

Centre Hospitalier de l’Université de Montréal

Centre Hospitalier de l’Université de Montréal (CHUM) powstanie z połączenia trzech starych szpitali (Hotel Dieu, Hopital St. Luc i Hopital Notre-Dame) i stworzy Quartier de la Santé – nową dzielnicę, która połączy opiekę zdrowotną, badania laboratoryjne i centrum nauczania.

Oprócz renowacji i logistycznego połączenia szpitali, architekci muszą się zmierzyć z dopasowaniem całości do miejskiego otoczenia i jego zabytkowych elementów, w tym np. iglicy zabytkowego kościoła Saint Sauver. Projekt odegra ważną rolę w rewitalizacji całej wschodniej części centrum Montrealu i na nowo zdefiniuje tę część miasta. Oprócz centrum zdrowia, CHUM ma też pełnić rolę centrum kulturalnego.

Montaż iglicy na kościele Saint Sauver

Montaż iglicy na kościele Saint Sauver

– CHUM to niesamowite osiągnięcie. Dzięki kreatywnemu wyglądowi i gigantycznej konstrukcji kompleks stanie się ikoną Montrealu, Quebecu i całej Kanady – mówi Jose Silva, prezes CannonDesign.

Kompleks medyczny ma 22 piętra i będzie dysponował 772 pojedynczymi pokojami dla pacjentów, 39 salami operacyjnymi i ponad 400 gabinetami lekarskimi. Właśnie kończy się pierwsza faza inwestycji, która zakłada oddanie do użytku części medycznej. Do 2021 roku budowany będzie budynek biurowy, w którym znajdzie się m.in. audytorium na 500 miejsc.

Zdjęcia i wizualizacje: CannonDesign i NEUF architect(e)s