Zabytki. Architektura. Lifestyle.

Home » Lifestyle » Miliony za obrazy Modiglianiego i Picasso

Miliony za obrazy Modiglianiego i Picasso

Ivon

W największym domu aukcyjnym, nowojorskim Christis, padły dwa rekordy cenowe. W listopadzie kontrowersyjne dzieło Amedeo Modiglianiego „Naga śpiąca” znalazło nabywcę za 170,4 mln dolarów. Pół roku wcześniej obraz Pabla Picassa „Kobiety z Algieru” sprzedano za 179,4 miliona dolarów i był to rekord wszech czasów.

Jussi Pylkkanen, prezydent domu Christi`s po zakończeniu listopadowej aukcji obrazu Modiglianiego przyznał, że prace takiej jakości, jak „Naga śpiąca” czy „Kobiety z Algieru”, rzadko pojawiają się w sprzedaży, a ceny, które za które sprzedano dzieła należą do najwyższych na rynku sztuki.

Cena wywoławcza sprzedanego w listopadzie dzieł Modiglianiego, wyznaczona przez dom aukcyjny Christie’s, wynosiła 100 mln dolarów, jednak o obraz włoskiego malarza zaciekle walczyło siedmiu licytujących i szybko windowało cenę w górę. Ostatecznie dzieło sprzedano za 170, 4 mln dolarów największemu prywatnego muzeum, Long Museum w Szanghaju, które należy do dwóch wpływowych kolekcjonerów Wanga Wei i Liu Yiqiana.

„Naga śpiąca” jest częścią serii aktów, które Modigliani namalował w latach 1917-18 na zlecenie Leopolda Zborowskiego, polskiego marszanda i opiekuna żydowskich malarzy imigrantów w Paryżu. Obrazy wywołały wielki skandal w paryskiej Galerii Berthe Weill, podczas pierwszej i zarazem ostatniej wystawy artysty. Jego akty tak zgorszyły publiczność, że policja była zmuszona zamknąć wystawę.

Najdroższym obrazem świata pozostaje jednak dzieło Pablo Picasso z 1955 roku.

Płótno „Kobiety z Algieru” jest jedną z serii 15. prac, jakie hiszpański artysta stworzył w latach 1954-1955. Na majowej aukcji w Nowym Jorku sprzedano je za 179,4 miliona dolarów.

Jussi Pylkkanen przyznaje, że to wieli zaszczyt dla domu aukcyjnego Christie`s licytowanie takich obrazów jak dzieła Picassa, Modiglianiego a także Francisa Bacona, którego tryptyk z 1969 r. „Trzy studia do portretu Luciana Freuda” został sprzedany w 2014 roku za 142,4 mln dolarów.

Do innych rekordowych aukcji na rynku sztuki należy też sprzedaż „Krzyku” Edwarda Munka za ok. 120 mln dolarów, dzieło Andy’ego Warhola „Silver Car Crash” za105,4 mln dolarów, czy płótno Vincenta Van Gogha „Portrait du Docteur Gachet” z 1890, za które kolekcjoner zapłacił 82,5 mln dolarów .