Zabytki. Architektura. Lifestyle.

Home » Lifestyle » W najstarszym centrum handlowym USA powstały mieszkania

W najstarszym centrum handlowym USA powstały mieszkania

Joan

Kiedyś w Arcade Providence były sklepy największych amerykańskich marek. Teraz nowi najemcy znaleźli tu swój dom. Architekci z pracowni Northeast Collaborative Architects przerobili najstarsze amerykańskie centrum handlowe na apartamenty. Mają kolejkę chętnych.

Arcade Providence to historyczne miejsce. Wybudowane w 1828 roku, w centrum miasteczka Providence w Rhode Island, było pierwszym centrum handlowym w Stanach Zjednoczonych.

W 1976 roku Arcade Providence, zostało uznane zabytkiem narodowym. Centrum było doceniane szczególnie za architekturę nawiązującą do stylu greckiego. Kilkukrotnie zamykano, remontowano i otwierano centrum na nowo. W końcu inwestor zdecydował o zmianie przeznaczenia budynku. Tłumaczono to mniejszym zainteresowaniem najemców i samych klientów. Wszystko przez miłość amerykanów do zakupów przez internet.

Najstarsze centrum handlowe w USA Arcade Providence

W Arcade Providence powstały niewielkie mieszkania. Projekt adaptacji centrum na miniapartamenty przygotowali architekci z pracowni Northeast Collaborative Architects. Na parterze pozostawili 17 sklepów i restauracji. Pierwsze i drugie piętro podzielono na niewielkie przestrzenie i stworzono tam 48 apartamentów. Mają od 60 do 140 mkw. Dostęp na wyższe kondygnacje mają tylko mieszkańcy. Do sklepów i restauracji mogą wejść też klienci z zewnątrz. Dzięki temu powstał wielofunkcyjny kompleks, który znów tętni życiem.

– Zgodnie z trendem obowiązującym w budowie apartamentowców na parterze znalazły się sklepy, punkty usługowe i restauracje. Wyżej są różnej wielkości apartamenty – tłumaczą architekci z Northeast Collaborative Architects.

Adaptacja kosztowała siedem milionów dolarów. Apartamenty można wynająć na kilka dni lub dłuższy okres. Do dyspozycji mieszkańców są też części wspólne: pokój telewizyjny, pokój gier i zabaw, pralnia, garaż. Jedynym problemem jest mała dostępność. Apartamenty cieszą się tak dużym zainteresowaniem, że właściciel wpisuje chętnych na listę oczekujących chwaląc się, że jest na niej już cztery tysiące osób.

Mieszkania w centrum handlowym Arcade Providence

Jak zmieniła się architektura budynku? Na zewnątrz zmiany są niewidoczne. Utrzymano grecki styl, w środku pozostało atrium z rzędem kolumn. W miejscu sklepów powstały mieszkania. Podzielono przestrzeń zgodnie z nowym przeznaczeniem wyznaczając m.in. sypialnie, łazienki.

Arcade Providence jest dziś przykładem zagospodarowania przestrzeni po centrum handlowym. Choć na świecie nadal częściej buduje się nowe galerie handlowe, niż je zamyka, to rosnąca popularność zakupów przez internet, skłania do szukania pomysłów na adaptację przestrzeni handlowych pod nowe funkcje. Czy w Polsce też kiedyś w upadających galeriach handlowych powstaną mieszkania?

Zdjęcia: www.mymodernmet.com