Zabytki. Architektura. Lifestyle.

Home » Lifestyle » Miejski browar w zabytkowym dworcu? Taki plan ma Wisła

Miejski browar w zabytkowym dworcu? Taki plan ma Wisła

Joan

Czekając na pociąg można się będzie napić regionalnego piwa. Tak wygląda koncepcja zagospodarowania zabytkowego budynku dworca w Wiśle. Władze gminy chcą w nim urządzić miejski browar i siedzibę organizacji pozarządowych. Remont ma się rozpocząć pod koniec tego roku.

Koncepcja, jaką przygotowały władze Wisły, nieco przypomina angielskie dworce. W zabytkowych budynkach na stacjach kolejowych bardzo często zlokalizowane są klimatyczne angielskie puby, w których ze spokojem można się napić lokalnych specjałów. Przesiadują tam nie tylko pasażerowie, ale także mieszkańcy i turyści, amatorzy złotego trunku. Władze Wisły idą o krok dalej.

Zabytkowy dworzec w Wiśle

W zabytkowym budynku dworca ma się znaleźć miejski browar, gdzie piwo będzie warzone na miejscu.

Będzie można nie tylko napić się regionalnego piwa, ale także poznać jego historię. Czy browar na dworcu stanie się nową atrakcją turystyczną Wisły? Niewykluczone. Urząd Miejski ma już gotową koncepcję i projekt architektoniczny. Prace mają się rozpocząć pod koniec tego roku.

Zabytkowy dworzec wybudowano w Wiśle w 1929 roku. Był to wówczas największy dworzec położony na linii kolejowej. Później dobudowano przeszkloną wiatę poczekalni. Dwa lata temu miasto wykupiło obiekt od PKP i zabrało się za przygotowanie koncepcji rewitalizacji.

Projekt odrestaurowania zabytku i urządzenia w nim miejskiego browaru wstępnie zaakceptował konserwator zabytków. Oprócz poczekalni, kas i browaru mają się tam znaleźć także przestrzenie dla organizacji pozarządowych. Biura zlokalizowane będą głównie na pierwszym piętrze.

Dworzec mieści się w centrum miasta, dzięki czemu stanowi atrakcyjną lokalizację. Wcześniej na dworcu działała wyłącznie restauracja. Po remoncie pasażerów i turystów będzie przyciągał browar, w którym piwo warzone będzie na miejscu. Władze miasta mają już inwestora, który zainteresowany jest współpracą przy tym projekcie i ma zamiar sfinansować remont wnętrz budynku. Miasto z kolei pokryje koszty odnowienia zabytku. Dworzec znajduje się pod opieką konserwatora zabytków, dlatego wszelkie zmiany muszą być z nim konsultowane.

Dworzec nie straci swojej podstawowej funkcji. Oprócz browaru i biur dla organizacji pozarządowych, wyremontowane zostaną kasy, toalety, poczekalnia czy przechowalnia bagażu. Władze miasta chcą zakończyć inwestycję w 2017 roku.

Wizualizacje: UM Wisła/CC