Zabytki. Architektura. Lifestyle.

Home » Lifestyle » Jak mieszkał Michał Anioł?

Jak mieszkał Michał Anioł?

Ivon

Michał Anioł, a właściwie Michelangelo Buonarotti, urodził się w Toskanii i z tym regionem był najbardziej związany. Tam też mieści się dom artysty, który dziś wart jest ponad osiem milionów dolarów. Jak mieszkał artysta wszechczasów?

Michał Anioł nie wybudował sam willi. Kupił gotowy dom w 1549 roku od Simony Guicciardi, wdowy po Pierantonio di Giovanfrancesco de’ Nobili, z dworu Medyceuszy. Z pewnością urzekła go okolica, która wygląda jak wyjęta z pejzażu Toskanii. Willa w kształcie czterokątnej wieży, położona w połowie drogi między Sieną a Florencją, otoczona jest winoroślami oraz winnicami.

Cała posiadłość obejmuje 25 tys. mkw. Oprócz zielonych ogrodów są tam sady oliwne oraz winnice. W willi znajduje się kilka salonów, osiem sypialni i siedem łazienek. Do dziś zachował się oryginalny wystrój, a nawet część mebli. Odkryte są słupy konstrukcje, pozostawione kamienne posadzki. Willa odzyskała dawny blask dzięki Rinaldo Buskoniemu, który kupił posiadłość w 1973 roku. Willa była wówczas ruiną. Buskoni postanowił przeprowadzić w niej gruntowną modernizację. Z wielkim poszanowaniem odrestaurował zabytkowe wnętrza i elewację. Dzięki temu willa nie straciła swojego charakteru.

Co ciekawe, gdy Buskoni kupował willę, nie wiedział, że kilka wieków wcześniej mieszkał w niej sam Michał Anioł.

Nowy właściciel podczas prac konserwatorskich zaczął szukać dokumentacji dotyczącej obiektu, żeby jak najwierniej odtworzyć jej pierwotny wygląd. Poszukiwania zaprowadziły go do Archiwum Florencji, gdzie uzyskał akt kupna sprzedaży z XVI wieku, na którym widniało nazwisko Michelangelo Buonarotti. Artysta kupił willę w 1549 roku.

Toskański dom należał do rodziny Buonarotti do 1867 roku, kiedy to jeden ze spadkobierców Michała Anioła, zdecydował się sprzedać posiadłość. Willa w późniejszym okresie kilkukrotnie zmieniała właścicieli. Od 1973 roku jest nim Rinaldo Buskoni, który przywrócił jej dawną świetność i blask. Odrestaurował zarówno elewację budynku, jak i wnętrza, które wypełnił meblami z epoki.

Zdjęcia: http://pl.luxuryestate.com/blog/2015/10/willa-michala-aniola/