Zabytki. Architektura. Lifestyle.

Home » Świat » Metamorfozy banków – biura, sztuka i stomatolog

Metamorfozy banków – biura, sztuka i stomatolog

Joan

Wydawałoby się, że banków, tak jak galerii handlowych w przestrzeni miejskiej nigdy dość. Okazuje się jednak, że nawet świątynie pieniądza potrafią zbankrutować pozostawiając po sobie pięknie urządzone, zabytkowe budynki. W jaki sposób zagospodarować dawne banki? Wyobraźnia architektów w tym temacie jest nieograniczona. Zobacz kawiarnię, biura, centrum kultury i klinikę stomatologiczną.

Jednymi z najpiękniejszych wnętrz na świecie mogą pochwalić się banki. Nic dziwnego. To przecież świątynie pieniądza, a wiele osób odwiedza je częściej niż kościoły. Nawet bankom zdarza się bankructwo, dlatego budynki w których się znajdowały, czeka drugie życie. Któż nie chciałby popijać kawy w zabytkowej sali obsługi, w której przez dekady przewinęły się miliony dolarów?

Biura i kawiarnia w Montrealu

Henri Cleinge w zabytkowym banku w Montrealu zaprojektował biura i kawiarnię. Gmach znajduje się w historycznym centrum Montrealu na Rue St’Jacques. Royal Bank został wybudowany w 1926 roku. Może się poszczycić jednym z najpiękniejszych wnętrz w mieście. Cleinge, który jest lokalnym architektem, zaproponował stworzenie w nim biur dla inżynierów i kawiarni dla mieszkańców oraz turystów.

Metamorfozy banków - Biura w Royal Bank

Biura w Montrealu, w dawnym Royal Bank

W unikatowym wnętrzu mają się rozwijać technologiczne start-upy. Zadanie Cleinga
 było niełatwe. Oprócz kawiarni miał stworzyć nowoczesne i funkcjonalne biura dla inżynierów w historycznym i zabytkowym wnętrzu.

– Największym wyzwaniem było wyznaczenie granic między różnymi funkcjami – tłumaczy architekt. – Kolejnym podejście do projektowania nowych konstrukcji w historycznej przestrzeni.

Kawiarnia w Montrealu, w dawnym Royal Bank

Kawiarnia w Montrealu, w dawnym Royal Bank

Ostatecznie, nie zaburzając, ani nie dzieląc zabytkowych przestrzeni, Cleinge ustawił w niej boksy i wydzielił w nich mniejsze biura. Boksy mają prosty kształt i konstrukcję. Z zewnątrz pokryte są brązową stalą. Z kolei kawiarnia znajduje się w otwartej przestrzeni. Jako bar wykorzystano dawne okienka bankowe. Odrestaurowano nie tylko okienka bankowe, ale także marmurową podłogę, ozdobny sufit i mosiężne oprawy lamp. Remont zakończył się w maju. Kawiarnię otworzono w wakacje.

Centrum kultury w Chicago

Stare budynki banków są idealnym miejscem do zaadoptowania na nowe funkcje. W Chicago powstało centrum kultury i sztuki. Artysta Theaster Gates, zainicjował stworzenie centrum kultury i sztuki w opuszczonym budynku banku. W środku znajduje się galeria sztuki, zaplecze konferencyjne oraz biblioteka książek i płyt winylowych. Stony Island Art Bank, ma ożywić artystycznie i kulturalnie południową część miasta. Nowe centrum sztuki było gospodarzem Architektonicznych Biennali Sztuki w Chicago w 2015 roku.

Stony Island Art Bank

Stony Island Art Bank

Stony Island Art Bank powstało w przestrzeni dawnego banku. Przeprowadzono remont budynku, ale w pełni zachowano jego strukturę, wystrój wnętrz oraz podział pomieszczeń.

– Zmieniliśmy tylko minimum, którego potrzebowaliśmy m.in. na drugim i trzecim piętrze wymieniliśmy podłogę. Nie chcieliśmy jednak usuwać historii tego budynku – powiedziała Mejay Gul, architektka odpowiedzialna za koncepcję adaptacji budynku na centrum sztuki. W trzypiętrowym obiekcie mieszą się biura, sale wystawiennicze, sale konferencyjne oraz biblioteka.

Centrum kultury w Chicago Stony Island Art Bank

Stony Island Art Bank

Klasycystyczny gmach wybudowano w 1923 roku. Zaprojektowany przez architekta Williama Gibbonsa Uffendella przez dekady był znany, jako Stony Island Trust & Savings Bank. W 1980 roku opustoszał i popadał w ruinę. Podobnie jak dzielnica, w której się znajdował. Stworzenie Stony Island Art Bank oznacza nie tylko architektoniczną, ale też społeczną rewitalizację. Gates kupił w 2013 roku budynek od miasta za 1 dolara. Zobowiązał się jednak odrestaurować budynek i stworzyć w nim lokalne centrum sztuki. Słowa dotrzymał.

Klinika stomatologiczna w banku w Porto

Klinika stomatologiczna w banku w Porto

Klinika stomatologiczna w banku w Porto

Architekt Ren Pepe, przekształcił część banku w porto w klinikę stomatologiczną. We wnętrzu przeważają geometryczne wzory, które odzwierciedlają pierzeje miasta. Bank mieścił się w samym centrum Porto. Klinika stomatologiczna zajęła pierwsze piętro. Ma bardzo charakterystyczne wnętrze. Architekci szukali inspiracji w najbliższym otoczeniu. Wzory powtarzające się we wnętrzu zostały zaczerpnięte z pobliskich fasad budynków.

Klinika stomatologiczna w Porto

Klinika stomatologiczna w Porto

Zdjęcia: dezeen.com/Ricardo Loureiro/Adrien Williams/Stony Islands Art Bank