Zabytki. Architektura. Lifestyle.

Home » Lifestyle » Mercedes-Benz 540K sprzedany za 10 mln dolarów

Mercedes-Benz 540K sprzedany za 10 mln dolarów

Ivon

Mercedes-Benz 540K Special Roadster z 1937 roku został sprzedany na aukcji w Arizonie za 9,9 mln dolarów. Stał się tym samym najdroższym samochodem w Arizonie i trzecim najdroższym egzemplarzem mercedesa w historii. Jaki model otwiera podium?

Najdroższym mercedesem w historii był W196 Silver Arrow należący do legendarnego Juana Manuela Fangio. Na aukcji w 2012 roku sprzedano go za rekordowe 29 milionów dolarów. To najwyższa kwota jaką uzyskano za samochód z gwiazdą na masce i rekord na giełdzie klasyków. Na drugim miejscu jest Mercedes-Benz 540K. W tym samym roku sprzedano go za 11,7 milionów dolarów. Podium zamyka Mercedes-Benz 540K Special Roadster sprzedany w lutym na aukcji w Arizonie prawie za 10 milionów dolarów.

Mercedes-Benz 540K Special Roadster został wyprodukowany w 1937 roku.

Powstał w liczbie 419 egzemplarzy. Tym samym zdobycie tego modelu w dobrym stanie graniczy dziś z cudem. Mercedes-Benz 540K nazywany jest białym krukiem międzywojennej motoryzacji. W latach 30-tych był szczytem elegancji, ale stać na niego było nielicznych. Uznawany za jeden z najpiękniejszych samochodów w historii, urzekał miękką linią. Jego mocną stroną był też 8-cylindrowy silnik wzmocniony kompresorem. Roztaczał przed kierowcą zupełnie nowe możliwości.

Na aukcji, zorganizowanej w Biltmore w Arizonie przez dom aukcyjny RM Sotheby’s, został wystawiony egzemplarz przedprodukcyjny, co znacznie podniosło jego cenę. Numer podwozia 130894 jest jednym z najwcześniejszych znanych przykładów 540K. Ten egzemplarz został wyprodukowany do celów wystawowych na potrzeby fabryki. Do Stanów Zjednoczonych, a dokładnie do Nowego Jorku, trafił za sprawą Mitropa Motors, dystrybutora niemieckiej marki w USA 27 kwietnia 1937 roku.

Kto był jego pierwszym właścicielem? Mercedes-Benz 540K w okresie międzywojennym był samochodem tylko dla elit. Za jego kierownicą jako pierwszy siedział Reginald Sinclaire. Podczas pierwszej wojny światowej, Sinclaire został członkiem słynnego dywizjonu Lafayette Flying Corps, czyli grupy amerykańskich ochotników, którzy dołączyli do armii francuskiej jeszcze przed przystąpieniem USA do wojny. Później prowadził luksusowy hotel i klub. Był też znanym kolekcjonerem luksusowych samochodów. Model 540K był jednak szczególny.

Eksperci oceniają, że aukcyjny egzemplarz może być jednym z zaledwie sześciu zachowanych do dziś w tej konfiguracji. Taki okaz trafia na aukcje niezwykle rzadko. Poprzedni właściciel nabył go w 1989 roku. A ostatnie 27 lat samochód spędził w garażu, przygotowanym specjalnie dla niego. To egzemplarz w najbardziej pożądanej wersji. Dwuosobowy roadster, karosowany w Sindelfingen. W tej konfiguracji oznaczany jest jako Special Roadster. Na dodatek egzemplarz wystawiony na aukcji miał oryginalny przebieg ok. 16,5 tys. km. RM Sotheby’s ustaliło cenę wywoławczą samochodu na pięć milionów dolarów. Zainteresowanie było jednak tak duże, że cena wywoławcza została podwojona. Anonimowy nabywca zapłacił za niego 9,9 mln dolarów. Tym samym Mercedes-Benz 540K Special Roadster stał się najdroższym samochodem w stanie Arizona.

Zdjęcia: Darin Schnabel/ RM Sothebys