Zabytki. Architektura. Lifestyle.

Home » Lifestyle » Mechaniczny słoń Wendell wystawiony na aukcji

Mechaniczny słoń Wendell wystawiony na aukcji

Joan

To jeden z najbardziej niezwykłych przedmiotów, jakie pojawiły się na aukcji motoryzacyjnej. W Auburn w Stanach Zjednoczonych został wystawiony na sprzedaż mechaniczny słoń naturalnej wielkości. To jeden z dwóch zachowanych do dziś egzemplarzy wyprodukowanej w 1951 roku zabawki. Wendell wykorzystywany był w kampanii prezydenckiej Dwighta Eisenhowera. W 1980 roku pojawił się na Konwencji Repubikanów.

Mechaniczny słoń został wystawiony na sprzedaż na dorocznej aukcji zabytkowych samochodów organizowanej w Auburn w stanie Indiana w Stanach Zjednoczonych w dniach 31 sierpnia – 4 września.

Na Auburn sprzedano już tysiące zabytkowych smamochodów. Tylko w tym roku licytowanych będzie ok. dziewięciuset aut i zabytkowych przedmiotow związanych z historią motoryzacji. Tegorocznym hitem jest mechaniczny słoń, który szuka nowego domu.

– Słoń jest wyjątkowy ze względu na wcześniejszych właścicieli i rolę, jaką odegrał w historii. Mechaniczny słoń naturalnych rozmiarów pojawił się bowiem podczas Konwencji Republikanów w 1980 roku i miał pomóc Eisenhowerowi w kampanii prezydenckiej – mówi Megan Boyd, specjalista Auction America, która jest organizowana w najbliższy weekend w Auburn. – 65-letni słoń szuka teraz nowego domu i nowej roli do odegrania.

Słoń Wendell, wcześniej znany był jako Jumbo. Został zbudowany w Anglii w 1951 roku i jest jednym z dwóch zachowanych do dziś egzemplarzy. Początkowo miał promować sieć drogerii Cunningham Drug Stores w Detroit. Później wziął udział w obchodach 250-lecia Motor City, jak nazywano kiedyś Detroit. Amerykański bankrut, kiedyś był liderem przemysłu motoryzacyjnego. Prawdziwą sławę Wendell zdobył jednak w 1980 roku, kiedy pojawił się na Konwencji Republikanów. Wykorzystywano go w kampanii prezydenckiej Dwighta Eisenhowera.

Wendell waży prawie 640 kilogramów. Ma 3,5 metra długości i prawie dwa metry wysokości. Wewnątrz znajduje się oryginalny, ośmiokonny silnik model 948. Właśnie ze względu na mechanizm napędzający słoń pojawił się na aukcji samochodowej. Zabawka jest nadal sprawna, a słoń porusza się sam sterowany przez osobę, która siedzi na jego grzebiecie. Słoń wyposażony jest również w zbiornik wodny, dzięki czemu może strzlać wodą. Ma wbudowany odtwarzacz CD i głośniki, dzięki czemu podczas przejażdżki można słuchać muzyki.

Słoń Wendell jest prawdziwym cudem inżynierii swoich czasów. Trzy lata temu RM Sotheby’s, organizator aukcji kupiło słonia i oddało do kompleksowej renowacji. Teraz został wystawiony na sprzedaż. Szacuje się, że na aukcji może osiągnąć sumę od 250 tys. do nawet 400 tys. dolarów. Część kwoty, którą organizotorzy otrzymają za Wendella ma zostać przeznaczona na organizacje charytatywne m.in. Kate Kart, które zaopatruje w darmowe książki dzieci przebywające w lokalnych szpitalach.

Na aukcji wystawione zostaną również ikony amerykańskiej motoryzacji m.in. kilka egzemplarzy Cobry Shelby.

Zdjęcia: Auctions America