Zabytki. Architektura. Lifestyle.

Home » Lifestyle » Mechaniczna lalka z 1774 roku była pierwszym komputerem?

Mechaniczna lalka z 1774 roku była pierwszym komputerem?

Ivon

Mechaniczna lalka „Pisarz” została stworzona przez znanego szwajcarskiego zegarmistrza Pierre’a Jaquet-Droz. Zaprogramował ją tak, że mogła napisać dowolny tekst do 40 znaków. Wykorzystał w niej mechanizmy, podobne do tych, które wykorzystywał w zegarkach. Wiele z zaproponowanych przez niego rozwiązań stosowanych jest do dziś.

Mechaniczna lalka siedzi przy biurku i trzyma długopis. Kiedy pisze, delikatnie porusza głową i oczami. Co jakiś czas sięga też ręką, by zamoczyć pióro w tuszu. Choć lalka nie jest w stanie napisać całej książki, jest tak zaprogramowana, żeby zanotować krótką wiadomość, albo sentencję.

Jacquet-Droz był w XVIII wieku bardzo znanym zegarmistrzem. Stworzone przez niego zegarki chętnie kupowała francuska arystokracja, a nawet rodzina królewska. Popularnością cieszyły się także w Szwajcarii. Choć miał wiele zamówień od znanych i bogatych klientów, znajdował zawsze czas na pracę nad automatycznymi zabawkami. To była jego prawdziwa pasja. Stworzył kilka automatycznych lalek, które ruszały się, grały na instrumentach i odtwarzały muzykę, a nawet potrafiły oddychać.

Najbardziej znaną automatyczną lalką jest „Pisarz”. Zbudowany w 1774 roku potrafił pisać krótkie teksty. Był w stanie nawet dostarczyć zaprogramowaną wcześniej informację. Jacquet-Droz programował też lalki do wykonywania prostych rysunków. Chłopiec podczas rysowania wydawał nawet drobny oddech, dzięki czemu drżała kartka papieru. „Pianista” z kolei oddycha podczas gry na pianinie. Jacquet-Droz’owi zależało na jak największym realizmie. Lalki miały porcelanowe twarze i ubrania z epoki. W XVIII wieku zabawki robiły wielkie wrażenie. Tak pozostało do dziś.

Pierwsze automatyczne lalki, z porcelanowymi twarzami, można podziwiać w Muzeum Sztuki i Historii w Neuchâtel w Szwajcarii. Dzięki pracy konserwatorów, wszystkie działają i można zobaczyć je przy pracy. Niestety kuratorzy wystawy nie wyrazili zgody na przeprogramowanie lalek. „Pisarz” od wielu lat pisze w kółko ten sam tekst, a „Pianista” gra tą samą piosenkę.

Film: https://youtu.be/bY_wfKVjuJM
Zdjęcia: http://sobadsogood.com/2016/01/21/mechanical-boy-1770-worlds-first-computer/
Źródło: A Blog to Watch