Zabytki. Architektura. Lifestyle.

Home » Polska » Manufaktura „przed” i „po”. Jak powstało centrum handlowe?

Manufaktura „przed” i „po”. Jak powstało centrum handlowe?

Ivon

Na terenie XIX-wiecznej fabryki włókienniczej w Łodzi należącej niegdyś do Izraela Poznańskiego stworzono gigantyczme centrum handlowe, rozrywkowe i kulturalne Manufaktura. Inwestycja w największej w Europie zabytkowej fabryce jest jednocześnie przykładem największej rewitalizacji zabytkowych obiektów na Starym Kontynencie.

Rewitalizacji poddano obszar ponad 27 ha.

Na tym terenie znajdowało się kilkanaście obiektów pochodzących z różnych okresów działalności fabryki stworzonej przez łódzkiego fabrykanta. Jak wyglądała historia obiektu? Architektem, który zaprojektował fabrykę był Hilary Majewski, jeden z najsłynniejszych projektantów ówczesnej Łodzi. Właścicielem terenu, a później kompleksu fabrycznego był Izrael Poznański. W latach 1872-92 na Starych Bałutach wybudowano największą fabrykę kalisko-mazowieckiego okręgu przemysłowego. Na jej terenie znajdowały się: przędzalnia, tkalnia, bielnik, farbiarnia, drukarnia tkanin i wykończalnia. W kompleksie były także: oddział napraw i budowy maszyn, magazyn, remiza strażacka, odlewnia, gazownia, bocznica kolejowa, kantor fabryczny, a także pałac fabrykanta i budynki mieszkalne dla robotników. W latach 20-tych ze względu na przemiany rynkowe fabryka znalazła się na skraju bankructwa. W 1945 roku zakłady zostały znacjonalizowane. Zmieniły nazwę na Zakłady Przemysłu Bawełnianego im. Juliana Marchlewskiego. Upadłość przedsiębiorstwa ogłoszono w 1991 roku.

Centrum Handlowe Manufaktura otwarto 17 maja 2006 roku. Rewitalizacja trwała cztery lata. Modernizacja obiektu rozpoczęła się w 2002 roku.

Projekt rewitalizacji Manufaktury przygotowała firma Virgile&Stone z Londynu współpracująca z biurem architektonicznym z Lyonu – Sud Architectes. Zagraniczni projektanci zamieszkali w Łodzi po to, by poznać miasto, jego charakter i mieszkańców. Dzięki temu wizerunek Manufaktury, jaki stworzyli jest nie tylko nowoczesny, ale przede wszystkim mocno osadzony w Łodzi i jej historii.

Założeniem projektantów było nie tylko wyremontowanie historycznych obiektów, ale także zrewitalizowanie przestrzeni historycznej. Mieli zmienić poprzemysłowe obiekty w miejsce tętniące życiem. Koncepcja dotyczyła nie tylko renowacji budynków i budowy galerii handlowej, ale przede wszystkim zagospodarowania terenu. Architekci musieli pogodzić kilka funkcji: handlową, gospodarczą, usługową, kulturalną i artystyczną.

Manufaktura przed renowacją

W kompleksie fabrycznym znajdowały się nie tylko XIX wieczne budynki, ale także dobudówki, które powstały w latach 1930-1990. Zburzono część budynków powstałych po 1930 roku, które nie miały znaczenia historycznego. Z kolei ceglane obiekty historyczne zrekonstruowano zgodnie z ich pierwotnym wyglądem. Jedną z najbardziej spektakularnych renowacji, jest rekonstrukcja monumentalnej bramy wjazdowej – jednej z najokazalszych w Europie. Renowacja bramy, które składa się z 4,5 tys. elementów, trwała aż dziesięć miesięcy.

Większość budynków zachowała historyczny charakter. Podczas rewitalizacji odrestaurowano aż 45 tys. mkw cegły na elewacjach. Rynek Manufaktury połączył rozrzucone budynki w spójną całość i po części stał się nowym centrum Łodzi. W projekcie uwzględniono jego integrację z ościennymi ulicami. Rynek łączy się z centrum miasta od strony ul. Zachodniej. Nie zapomniano o elementach małej architektury, które tworzą miejsce przyjaznym zwiedzającym i stylistycznie nawiązują do epoki.

Manufaktura rynek

Manufaktura połączyła historię z nowoczesnością. Hala z przeszkloną fasadą powstała obok budynków z czerwonej cegły. Zachowano historyczne rozmieszczenie budynków, a także ich ceglane fasady. Twórcy Manufaktury chwalą się, że podczas rewitalizacji zastosowano nie tylko najnowsze rozwiązania konstrukcyjno-projektowo-architektoniczne, ale także najnowsze technologie. Połączono też kilka funkcji. W kompleksie obok centrum handlowego, znalazły się restauracje, kino, kręgielnia, kasyno, a także Muzeum Fabryki i Muzeum Sztuki MS². Rewitalizacja Manufaktury została nagrodzona licznymi statuetkami w Polsce i za granicą.

 

  • smitu

    Jak ten czas leci… 😉

  • Jedno z tych miejsc w Łodzi, do których warto wracać nie tylko z uwagi na mnogość rozrywek, ale i piękno 😉