Zabytki. Architektura. Lifestyle.

Home » Lifestyle » W Łodzi powstaje makieta Litzmannstadt Getto

W Łodzi powstaje makieta Litzmannstadt Getto

Joan

Siedem miesięcy trwała budowa ukończonego właśnie fragmentu południowej części Litzmannstadt Getto. Znajduje się na niej aż 700 historycznych budynków. Makieta w całości będzie miała 10 metrów długości i cztery szerokości. Znajdzie się na niej aż siedem tys. historycznych budynków i kilka tysięcy innych obiektów: samochodów, wozów, latarni, a nawet nagrobków. Będzie to największa makieta historyczna w Polsce.

Makietę budują specjaliści i pasjonaci ze zgierskiej firmy Scale Model Warehouse. Rekonstrukcja Litzmannstadt Getto to dla nich wielkie wyzwanie.

– Wykonany w naszej pracowni pierwszy fragment, przedstawia południową część getta. Ta część makiety opracowana została według zdjęć lotniczych z maja 1942 roku oraz tysięcy zdjęć archiwalnych i współczesnych, które udało się zdobyć. Każdy budynek to godziny konsultacji i dociekań historycznych. Makieta wykonana w skali 1:400 pozwoliła nam odwzorować możliwie wiernie szczegóły budynków, pojazdów oraz mamy nadzieję także klimat Łodzi z tamtych lat – mówi Sebastian Matusiak z pracowni Scale Model Warehouse. – To fantastyczna praca dla całej grupy. Wśród nas są pasjonaci, sędziowie modelarstwa i mistrzowie Polski modelarstwa. Przy budowie pomaga nam też zespół ekspertów i pasjonatów historii miasta Łodzi.

Pracami kieruje Izabela Terela z Muzeum Tradycji Niepodległościowych. Cel jest jeden – jak najwierniejsze zrekonstruowanie na makiecie łódzkiego getta. Litzmannstadt Ghetto było pierwszym, w pełni odseparowanym od miasta gettem i drugim co do wielkości w Polsce. Powstało w Łodzi okupowanej przez Niemców i jako jedyne przetrwało prawie do końca II wojny światowej. Zlikwidowano je dopiero w sierpniu 1944 roku. Getto podzielone było na trzy strefy, których granice wyznaczały ulice: Zgierska oraz Limanowskiego. Nad ulicami wybudowane były kładki dla pieszych.

Makieta - Scale Model Warehouse

Budowana makieta powstaje na planie zdjęcia lotniczego Łodzi z 1942 roku. Prace podzielone są na etapy.

– Za nami pierwszy etap, który trwał siedem miesięcy. W tym czasie udało nam się odtworzyć południową część getta, w której znajdowało się 700 budynków – mówi Sebastian Matusiak. – Cała makieta będzie miała dziesięć metrów długości i cztery szerokości. Znajdzie się na niej około siedmiu tysięcy budynków.

Matusiak szacuje, że prace mogą zająć nawet dwa lata.

– To będzie największa historyczna makieta w Polsce. Istnieją większe makiety, ale nie przedstawiają one rekonstruowanych obiektów – mówi Matusiak.

Litzmannstadt Getto

Praca nad makietą Litzmannstadt Getto wymaga nie tylko wielkiej precyzji, ale przede wszystkim wiedzy historycznej. Twórcy chcą jak najwierniej odwzorować miasto.

– Podczas prac pomagają nam pasjonaci historii Łodzi. Musimy dotrzeć do historii każdej kamienicy – mówi Matusiak.

Skończony fragment makiety przedstawia południową część getta. Widać na niej m.in. kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny oraz kładkę na Placu Kościelnym.

Prace mają potrwać dwa lata. Ukończony fragment można już oglądać na Stacji Radegast.

Zdjęcia: materiały Scale Model Warehouse