Zabytki. Architektura. Lifestyle.

Home » Polska » Łysogóry 200 lat temu w wersji 3D

Łysogóry 200 lat temu w wersji 3D

Ivon

Góry Świętokrzyskie, najstarsze góry w Polsce, które mogą się pochwalić bogatą historią związaną z narodowymi dziejami i walką Polaków o wolność, zobaczymy teraz w komputerowej animacji 3D: Łysogóry 200 lat temu, przygotowanej przez Fundację Świętokrzyskie Góry Historii.

– Witajcie w krainie drewnianych pobielonych ścian, strzech i gontów, w nieistniejącym świecie łysogórskich wsi i miasteczek sprzed dwóch stuleci – mówi w pierwszych minutach filmu Jerzy Trela, znany aktor teatralny i filmowy, który użyczył głosu w tym niezwykłym projekcie. A autorzy animacji dodają: – Zatrzymajmy się na chwilę. Popatrzmy wstecz, jak ziemia świętokrzyska wyglądała jeszcze nie tak dawno, bo w XIX stuleciu.

Łysogóry 200 lat temu to animacja komputerowa w technologii 3D, która prezentuje świętokrzyskie miasteczka m.in. Święty Krzyż, Nowa Słupia, Bodzentyn, Samsonów, Święta Katarzyna i Wąchock. Autorem zdjęć jest Krzysztof Pęczalski.

Świętokrzyskie miasta i wsie już w drugiej połowie XIX wieku straciły wiele obiektów, po których nie ma żadnego materialnego śladu. Projekt przywracałby więc nie tylko sam wygląd nieistniejącego świata, ale i pamięć oraz tożsamość małym ojczyznom” – piszą autorzy animacji.

Łysogóry 200 lat temu - animacja 3D

Fundacja Świętokrzyskie Góry Historii dzięki wsparciu Narodowego Centrum Kultury uruchomiła też portal edukacji historycznej popularyzujący wiedzę o regionie gór świętokrzyskich. Portal został przygotowany we współpracy z m.in. Muzeum Narodowego w Kielcach oraz Instytutem Historii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. Znajdziemy tu spopularyzowane opracowania znanych historyków, źródła historyczne, ikonografię i multimedia.

Tworzymy wortal wiedzy, na którym chcemy udostępniać materiały archiwalne, teksty źródłowe, materiały ikonograficzne i opracowania naukowe i popularnonaukowe, które w rzetelny sposób będą przybliżały dzieje ojczyste, ze szczególnym uwzględnieniem regionu świętokrzyskiego. Chcemy przez to aktywizować społeczności lokalne i inicjować działania edukacyjne. Zamierzamy tworzyć filmy, programy multimedialne, które w atrakcyjny sposób będą prezentować kulturowy dorobek Polaków.”– czytamy na stronie.

Znajdziemy tu m.in. opowieści o czarownicach i sabatach na „łysych górach”, informacje o kazaniach świętokrzyskich – najstarszym zabytku prozy religijnej w języku polskim, sylwetki ludzi związanych z regionem i opisy przyrody.

Zobacz film Łysogóry 200 lat temu:

Źródło: http://goryhistorii.pl/