Zabytki. Architektura. Lifestyle.

Home » Lifestyle » Luksusowy kurort Lustica Bay w byłym obozie koncentracyjnym

Luksusowy kurort Lustica Bay w byłym obozie koncentracyjnym

Ivon

Najbardziej kontrowersyjny luksusowy hotel i kompleks SPA powstanie na małej czarnogórskiej wyspie Lastavica na Adriatyku, gdzie znajduje się dawny obóz koncentracyjny z czasów II wojny światowej. Mowa o luksusowym kurorcie Lustica Bay. Zgodę na oprotestowaną inwestycję szwajcarsko-egipskiego dewelopera wydał rząd Czarnogóry, który przez 15 lat zarobi na tym ok. 7,5 mln euro.

Luksusowy kurort Lustica Bay Resort powstanie w dawnym forcie Mamula – zbudowanej w XIX wieku twierdzy, która w 1942 roku została zamieniona przez Benito Mussoliniego w obóz koncentracyjny. Przetrzymywano tam, torturowano i głodzono ponad 2 tys. więźniów, głównie z Czarnogóry, Bośni i Hercegowiny oraz Chorwacji. 130 z nich zmarło.

Orascom Development Holding chce zainwestować tu ponad 15 mln euro i w 18 miesięcy wybudować w opuszczonym forcie pięciogwiazdkowy hotel z centrum SPA, klubami nocnymi, basenami, plażą i przystanią dla jachtów. W sąsiedztwie tego raju dla bogaczy, pamięć o pomordowanych ma zachować muzeum. Samih Sawiris, prezes Orascom Development, zapowiedział, że firma wybuduje tu muzeum z najlepszymi restauracjami i najlepszym hotelem w basenie Morza Śródziemnego.

Na początku 2015 roku szwajcarsko-egipski deweloper podpisał z rządem Czarnogóry umowę na 49-letnią dzierżawę wyspy. Zgodnie z kontraktem obligacje inwestycyjne mają wynieść 15 mln euro, Orascom ma wybudować luksusowy kurort, według projektu zaakceptowanego przez rząd Czarnogóry oraz zwrócić wyspę i hotel po ukończeniu terminu dzierżawy. Deweloper obiecuje też, że stworzy na wyspie 200 nowych miejsc pracy.

Władze Czarnogóry tłumaczą, że to jedyny sposób, żeby uratować fort, a jednocześnie duża szansa dla rozwoju turystyki w tym regionie.

– Ten projekt ma szerszy wymiar, ma wzmocnić potencjał inwestycyjny i pozycję Czarnogóry na światowym rynku turystycznym – przekonuje Branimir Gvozdenović, minister turystyki i rozwoju Czarnogóry. – W Czarnogórze mamy tylko siedem 5-gwiazdkowych hoteli, a planujemy, żeby w ciągu najbliższych ośmiu lat zaoferować turystom 76 hoteli 4 i 5-gwiazdkowych.

Orascom uzyskał właśnie zgodę rządu Czarnogóry na inwestycję i czeka jeszcze tylko na zgodę parlamentu. Firma zapewnia, że w 18 miesięcy jest w stanie zmienić popadający w ruinę fort w Lustica Bay Resort.

– Kurort zostanie zbudowany z poszanowaniem miejscowej architektury, zgodnie z wymaganiami konserwatora zabytków i przyczyni się do zachowania historycznego dziedzictwa wyspy. Będzie też przyjazny dla środowiska, bo stawiamy jedynie na odnawialne źródła energii – przekonuje firma w oficjalnym komunikacie.

Lustica Bay Resort ma więcej przeciwników niż zwolenników

Mimo tych zapewnień nie milkną głosy oburzenia, projekt oprotestowało już część czarnogórskich polityków, część kombatantów, a w maju list otwarty do prezydenta Czarnogóry, w sprawie wstrzymania inwestycji, napisali m.in. były sekretarz generalny ONZ Boutros Boutros-Ghali i były dyrektor generalny UNESCO Federico Mayor. Przekonywali, że fort powinien zostać przekształcony w instytucję, która pracuje na rzecz pokoju, a nie miejsce rozrywki dla bogatych.

Tymczasem firma Orascom zapewnia, że plany budowy kurortu otrzymały wsparcie lokalnego związku weteranów II wojny światowej, który składa się z rodzin tych, którzy zginęli lub byli więzieni w Mamuli.

–Z niecierpliwością czekam na dzień, w którym muzeum na Mamuli zostanie otwarte i budynki zostaną odnowione – pisze prezes Orascom Development. –To muzeum stanie się nową atrakcją, wśród innych atrakcyjnych miejsc tego wspaniałego kraju. Z niecierpliwością czekam na dzień, kiedy to miejsce będzie mogło opowiadać swoją fascynującą historię.

W oficjalnym komunikacie Orascom cytuje stanowisko związku kombatantów, w którym czytamy: „My, weterani II wojny światowej i ich potomkowie jesteśmy przekonani, że dłużej nie powinno się już opóźniać prac nad ochroną tego wspaniałego zabytku, mocno zdewastowanego przez rośliny, czas oraz największą plagę – ludzkie zaniedbanie.”

– Pośród tych, którzy wspierają projekt jest lokalna rada w Herceg Novi, rząd i parlament Czarnogóry oraz dawny generalny sekretarz ONZ, który zapewnił mnie, żebym kontynuował działania na wyspie, bo historia powinna żyć wśród nas, tworzyć miejsca pracy i rozwoju oraz nakłaniać młodsze pokolenia do większych rozważań nad przeszłością – pisze prezes Orascom w komunikacje dla prasy.

Wizualizacje: Simi Multimedia dla Mamula Island/ORASCOM Development
Zdjęcia: Mamula Island/ORASCOM Development, Dragana Becirovic