Zabytki. Architektura. Lifestyle.

Home » Lifestyle » Luksusowy butik Diora w Seulu zachwyca architekturą

Luksusowy butik Diora w Seulu zachwyca architekturą

Ivon

Czy słynne kreacje Cyclon i Cocotte, które Christian Dior stworzył w 1948 roku mogą zainspirować architekta? Bez wątpienia tak. Francuz Christian de Portzamparc, laureat architektonicznej nagrody Nobla, zaprojektował butik Diora w Seulu, który wygląda, jak zwiewne fałdy białej sukni z kolekcji Haute Couture najsłynniejszego projektanta mody XX wieku.

Dwanaście żagli wykonanych z żywicy i włókna szklanego ozdobionych słynnym motywem plecionki canage, znanym z kolekcji torebek Diora – tak wygląda elewacja największego azjatyckiego salonu Diora, który stanął w samym sercu Seulu, w eleganckiej dzielnicy Cheongdam-dong. Unikalny budynek, który wygląda jak zwiewna, biała suknia został zaprojektowany przez francuskiego architekta Christiana de Portzamparca, laureata Nagrody Pritzkera z 1994 roku. Architekt zainspirowany materiałami i kształtami kreacji z pokazów Haute Couture Diora zaprojektował budynek, który stwarza iluzję ruchu.

– Pragnąłem stworzyć budynek, który skłaniałby do refleksji nad pracami Christiana Diora. Dlatego chciałem, żeby elewacja płynęła, jakby została wykonana z miękkiej, białej tkaniny. Powierzchnie, które wznoszą się ku niebu i falują, wyglądają jakby pozostawały w ruchu, wykonane są z „muszli” formowanych z włókna szklanego, które stworzono z rzemieślniczą precyzją – mówi Christian de Portzamparc. Architekt dodaje, że butik Diora w Seulu wygląda jak olbrzymia rzeźba i wyróżnia się na tle sąsiednich czworokątnych budynków dopasowanych do prostych linii alei.

6-piętrowy butik Diora w Seulu powstawał cztery lata i jest wizytówką całej luksusowej oferty domu mody Diora.

Można tu kupić akcesoria, biżuterię, zegarki, ubrania oraz buty, do dyspozycji klientów jest strefa VIP wykorzystywana na prywatne spotkania, galeria i kawiarnia na dachu, prowadzona przez słynnego francuskiego cukiernika Pierra Hermé (trzy lata temu jego makaronik Haute Couture sprzedano za 21 tys. euro na licytacji w domu aukcyjnym Christie’s, a brytyjski ‘The Observer’ zaliczył jego czekoladowe ciastko do 50 najlepszych rzeczy na świecie, które można zjeść).

Wnętrza koreańskiego salonu zaprojektował Peter Marino, który pracował także przy budowie innych butików Diora na świecie. W Seulu wnętrza czerpią inspiracje z elegancji i luksusowego wystroju paryskiego domu mody Diora. W Seulu luksusowy wystrój butiku uzupełniają dzieła sztuki współczesnych artystów. W wejściu wzrok przyciąga rzeźba francuskiej rzeźbiarki Claude Lalanne, nad nią wisi instalacja z kryształu, szkła i aluminium autorstwa koreańskiej artystki Lee Bul. W budynku House of Dior wykorzystano m.in. sufitowe dekoracje ze szkła lustrzanego artysty Roba Wynne, recepcja ozdobiona jest rysunkami austriackiego artysty Lucas Zallmanna i rzeźbą Carmelo Tedeschi.

Pierwszy dom mody Diora powstał w Paryżu w 1946 roku przy avenue Montaigne. Wnętrze zostało urządzone według projektu dekoratora Victora Grandpierre, który zafascynowany był stylem Ludwika XVI. Elegancka elewacja została pomalowana na biało i szaro. To tu rok później Christian Dior zaprezentował swoją pierwszą kolekcję Corolle. Od tego czasu na całym świecie powstało ponad 160 butików sygnowanych jego nazwiskiem, główna siedziba firmy nadal znajduje się w Paryżu.

Foto House of Dior w Seulu: ACDP means Agence Christian de Portzamparc CDP means Christian de Portzamparc Nicolas Borel
Foto innych salonów Diora: www.diorpr.com