Zabytki. Architektura. Lifestyle.

Home » Świat » Lowline – pierwszy podziemny park na świecie

Lowline – pierwszy podziemny park na świecie

Joan

Władze Nowego Jorku wyraziły właśnie zgodę na budowę Lowline – pierwszego na świecie podziemnego ogrodu. Park ma powstać w miejscu dawnej stacji kolejowej Williamsburg Bridge Trolley na Manhattanie.

Autorami projektu Lowline są dwaj inżynierowe z NASA: James Ramsey z RAAF Studio oraz Dan Baarsch z PopTech.

Ich intencją było zwiększenie powierzchni zielonych w centrum Nowego Jorku. Niestety w zatłoczonym mieście brakuje niezagospodarowanych terenów. Postanowili więc zrewitalizować starą stację kolejową na Lower East Side na Manhattanie. Władze Nowego Jorku wydały właśnie zgodę na zagospodarowanie tej części miasta. Miejski ogród ma zająć powierzchnię jednego akra, czyli ponad czterech tysięcy metrów kwadratowych.

Stacja Williamsburg Bridge w Nowym Jorku

Stacja Williamsburg Bridge została wybudowana w 1908 roku, ale od 1948 roku jest nieużytkowana. Mimo lat zaniedbań, nadal zachowały się w niej pozostałości bruku, sklepienia na suficie, czy krzyżujące się tory.

– Ta niewykorzystana historyczna stacja znajduje się w najmniej zielonej części Nowego Jorku. Rewitalizacja stacji kolejowej i zaadaptowanie jej na miejski ogród daje możliwość przywrócenia tej przestrzeni dla dobra wspólnego – mówią architekci Ramsey i Baarsch.

Lower East Side znajduje się na wysokości Delancey Street. Zgodnie z koncepcją amerykańskich architektów, podziemny park miałby wyrastać z ziemi. Zostaną w nim zasadzone żywe rośliny i drzewa. Dopływ światła słonecznego mają zapewnić nowoczesne technologie i specjalne lampy. Jak to możliwe?

Podziemny park

Ramsey i Barasch chcą zamontować na powierzchni lampy solarne. Promienie słoneczne mają być przesyłane pod ziemią za pomocą specjalnych światłowodów. Dzięki temu Lowline, czyli podziemny ogród, ma być bardzo jasnym i słonecznym miejscem. Co więcej, światło pod ziemią będzie zdecydowanie bezpieczniejsze niż to, które znajduje się na powierzchni. Wszystko za sprawą specjalnych filtrów, które mają pozbawić światło słoneczne szkodliwego promieniowania UV.

Co znajdzie się w Lowline?

Koncepcja zakłada, że Lowline stanie się parkiem miejskim, w którym będą wypoczywali nowojorczycy i turyści. Pojawią się drzewa, kwiaty, krzewy i alejki do jazdy na rowerze, rolkach czy spacerów z psami.

Lowline Nowy Jork

Projekt przedstawiono w 2013 roku, ale władze Nowego Jorku długo wstrzymywały się z wydaniem zgody na jego realizację. Po trzech latach podjęto decyzję o przeznaczeniu dawnej stacji kolejowej na realizację projektu Lowline. Kiedy rozpocznie się budowa? Tego jeszcze nie wiadomo. Lowline jest bardzo kosztowną inwestycją. Zbiórka funduszy na realizację projektu trwa od 2011 roku.

Zdjęcia: thelowline.org