Zabytki. Architektura. Lifestyle.

Home » Mieszkanie » Lofty na warszawskiej Pradze

Lofty na warszawskiej Pradze

Ivon

Prawie 100 lat temu wybijano tu polskie monety, ordery i medale, ale budynek Mennicy Państwowej został zbudowany wcześniej, pod koniec XIX wieku. Dziś powstają w nim lofty, które są częścią Centrum Praskiego Koneser. Na terenie dawnej Warszawskiej Wytwórni Wódek „Koneser”, w pofabrycznych budynkach, oprócz osiedla mieszkaniowego znajdzie się centrum handlu i rozrywki oraz biurowce.

Sercem osiedla mieszkaniowego na terenie Centrum Praskiego Koneser jest zabytkowy budynek Mennicy Państwowej z 1897 roku. Od 1924 roku wybijano tu monety i medale. W związku z projektem utworzenia na warszawskiej Pradze kompleksu biurowo-mieszkalno-rozrywkowego, budynek poddano gruntownej rewitalizacji i zaadoptowano na mieszkania. Część mieszkaniową w Koneserze realizuje firma BBI Development S.A, która na swoim koncie ma znane warszawskie inwestycje mieszkaniowe m.in. Złota 44.

W środku powstało 10 ekskluzywnych loftów. Podczas renowacji starano utrzymać industrialny charakter obiektu oraz oryginalne detale architektoniczne, ale wykończono go w najwyższym standardzie.

Obok zabytkowego obiektu wybudowano dwa nowe, stylem nawiązujące do architektury industrialnej. Świadczą o tym m.in. ceglane fasady oraz industrialne motywy wykończenia zarówno elewacji, części wspólnych, jak i wnętrz budynku. W środku urządzono soft-lofty, czyli nowe mieszkania o parametrach charakterystycznych dla loftów. Mają od 30 do 167 metrów kwadratowych. Mieszkania na niższych kondygnacjach mają wysokość trzech metrów. Na ostatnim piętrze, zlokalizowano dwupiętrowe soft lofty z antresolami. Wszystkie opierają się na koncepcji otwartych przestrzeni na wzór amerykańskich loftów. Przeszklenia ściany zewnętrznej otwierają widok na zabytkową część Konesera.

Soft lofty znajdują się w dwóch nowych budynkach inspirowanych architekturą industrialną: „Wytwórni” oraz „Skarbnicy”.

Znajduje się w nich 76 i 90 mieszkań. W „Mennicy”, czyli zabytkowej część kompleksu mieszkalnego, znajdują się najbardziej luksusowe mieszkania. Zlokalizowano tam 10 loftów.

Projekt loftów na warszawskiej Pradze

W kolejnym etapie na terenie Centrum Praskiego Koneser mają powstać jeszcze dwa nowoczesne budynki mieszkalne: „Monopol” oraz „Manufaktura”.

Lofty i soft-lofty w Centrum Praskim Koneser zostały uznane za najlepszy polski projekt mieszkaniowy w kategorii „Zabudowa zgodna z zasadą zrównoważonego rozwoju” według Polskiego Związku Firm Deweloperskich. W konkursie oceniano inwestycje z lat 2012-2015.

– To bardzo cenna nagroda. Doceniono nie tylko naszą działalność, ale przede wszystkim wrażliwość, jaką powinien posiadać każdy inwestor, mierzący się z historią, zabytkową architekturą, a przede wszystkim z miejscem, posiadającym duszę. Nasze działania możemy porównać do pracy jubilera. Bardzo precyzyjnie i pieczołowicie szlifujemy diament , jakim niewątpliwie jest Centrum Praskie Koneser – mówi Rafał Szczepański Wiceprezes BBI Development.

Centrum Praskie Koneser

Osiedle mieszkaniowe jest częścią Centrum Praskiego Koneser, w którym znajdują się biurowce, restauracje, centrum handlowe, hotel, a także Muzeum Polskiej Wódki. Projekt obejmuje adaptację postindustrialnych budynków należących do dawnej Fabryki Wódki Koneser w centrum starej Pragi.

– Chcemy wtopić się w tkankę Pragi, a nagroda jest dowodem na to, że jako inwestor wytyczamy właściwą ścieżkę dla innych projektów rewitalizacyjnych na Pradze – podkreślił Rafał Szczepański.

Ten awangardowy projekt stał się inspiracją do władz miejskich, które stworzyły projekt rewitalizacji warszawskiej Pragi. Do 2022 władze miasta chcą wydać na ten cel 1,5 mld zł.

Fot i wizualizacje- materiały prasowe BBI Development  SA