Zabytki. Architektura. Lifestyle.

Home » Polska » Lofty Amerykanka Residence w starym młynie w Wieluniu

Lofty Amerykanka Residence w starym młynie w Wieluniu

Joan

To rewolucja na wieluńskim rynku nieruchomości. W zabytkowym młynie Amerykanka powstaną lofty. Obok mają zostać wybudowane nowoczesne apartamentowce. Kompleks ma być ukończony już w 2017 roku. Czy lofty w Wieluniu będą się cieszyły powodzeniem?

To druga po Płocku próba stworzenia loftów w powiatowym mieście. Niestety loftów w Płocku nigdy nie ukończono, ponieważ inwestor zbankrutował. Do tej pory lofty tworzono wyłącznie w dużych polskich miastach tj. Łódź, Warszawa, czy Poznań, gdzie ceny za metr znacznie przekraczały średnią krajową. I tu inwestorzy borykali się z problemami. Lofty w Łodzi ostatecznie sprzedał syndyk. Podobnie było w Żyrardowie pod Warszawą. W ostatnich latach lofty cieszą się jednak niesłabnącą popularnością. Choć są droższe niż zwykłe mieszkania i bardziej wymagające w aranżacji, coraz więcej osób ma ochotę zamieszkać w historycznym budynku, który kiedyś miał zupełnie inne przeznaczenie. Czy na tej fali wieluńskie lofty w starym młynie okażą się sukcesem? Zobaczymy.

Młyn Amerykanka to obok cukrowni Wieluń jeden z najcenniejszych postindustrialnych obiektów.

Wybudowany w 1927 roku, działał aż do lat 90. Jego charakterystycznym elementem jest elewacja z czerwonej cegły i kamienia wapiennego, który występował na Jurze Wieluńskiej. Dzięki temu stanowił tani i dostępny materiał budowlany.

Młyn Amerykanka znajduje się w bardzo dobrej lokalizacji między śródmieściem, a wieluńskimi osiedlami m.in. Stare Sady i os. Kardynała Wyszyńskiego, dlatego stał się łakomym kąskiem dla deweloperów. Początkowo chciano stworzyć w tym miejscu centrum handlowo-rozrywkowe. Ostatecznie zdecydowano się na lofty i nowe apartamentowce. Inwestorem jest spółka Amerykanka Struktura związana z grupą Pamapol z Ruśćca w powiecie wieluńskim.

Obiekt jest wpisany do rejestru zabytków, dlatego inwestor musiał uzgadniać szczegóły projektu z konserwatorem zabytków. Projekt przygotował architekt Jarosław Włodarczyk. Zgodnie z nim nowe budynki mają zostać dobudowane do zabytkowego młyna.

– Ideą  przedsięwzięcia jest połączenie nowoczesności i historycznego ducha miasta – mówi Robert Słonina ze spółki Pamapol. – Ekskluzywne apartamenty i unikatowe lofty zostaną ulokowane w rewitalizowanym budynku byłego młyna z początków XX wieku. Inwestycja składać się będzie z czterech niezależnych budynków połączonych ze sobą klatkami schodowymi oraz garażem. Na terenie obiektu planowane jest także stworzenie centrum wypoczynku m.in. siłownia, sala fitness i sauna.

Mieszkania mają mieć od 40 do 130 metrów kwadratowych. Ceny zaczynają się od 4,5 tys. za mkw. Lokatorów mają przyciągnąć rewitalizowane lofty wzorowane na amerykańskich. Sercem kompleksu będzie właśnie historyczny młyn. Ze względu na stan techniczny budynku cały środek zostanie wypruty i zastąpiony nowymi materiałami. Zachowany ma zostać jednak historyczny duch i detale architektoniczne. Odnowiona zostanie ceglano-wapienna elewacja. Nowe budynki będą nawiązywać do architektury młyna stąd na elewacjach pojawią się fragmenty z czerwonej cegły.

Rewitalizacja młyna rozpoczęła się w zeszłym roku. Całość inwestycji ma zostać ukończona w 2017 roku. Trwa już sprzedaż mieszkań. Czy inwestycja okaże się sukcesem?

Wizualizacje: materiały Amerykanka Residence
Zdjęcia: CC