Zabytki. Architektura. Lifestyle.

Home » Polska » Łódzki Sąd Apelacyjny w zabytkowym budynku filologii

Łódzki Sąd Apelacyjny w zabytkowym budynku filologii

Ivon

Budynek przy skrzyżowaniu ul. Kościuszki i Zamenhofa ma przejść generalny remont. Opracowywany jest właśnie szczegółowy plan modernizacji. W miejscu dawnego niemieckiego gimnazjum ma powstać Łódzki Sąd Apelacyjny.

W wybudowanym w 1911 roku budynku niemieckiego gimnazjum przez ostatnie lata mieścił się Wydział Filologii Uniwersytetu Łódzkiego. Sercem obiektu jest reprezentacyjna aula, w której w 1981 roku podpisano porozumienie po strajku studentów łódzkich uczelni. Po wyprowadzce „Filologii” do nowego budynku władze UŁ wystawiły go na sprzedaż. Za 14,6 mln zł kupił go resort sprawiedliwości.

W reprezentacyjnym gmachu w centrum miasta ma się znaleźć Łódzki Sąd Apelacyjny.

Adaptacja zabytkowego budynku pochłonie kolejne 15 mln zł. Potrzebny jest nie tylko remont elewacji, ale przede wszystkim trzeba przygotować sale rozpraw, pokoje dla sędziów oraz archiwum i pomieszczenia administracyjne.

W styczniu rektor Uniwersytetu Łódzkiego oficjalnie przekazał klucze do zabytkowego obiektu. Obecnie opracowywane są plany remontu i adaptacji pomieszczeń. Nad pracami będzie czuwał wojewódzki konserwator zabytków. Resort sprawiedliwości chce przywrócić dawną świetność budynku.

Mowa nie tylko o odrestaurowaniu dekoracyjnej elewacji, którą zdobią m.in. pszczoły i sowa, ale także odtworzeniu zniszczonych elementów m.in. zegara na wieży. Zachowana ma zostać także historyczna aula, która posłuży jako miejsce szkoleń i spotkań dla sędziów.

Remont i adaptacja budynku potrwa dwa lata.

Zdjęcia: CC, http://fotopolska.eu/, http://gazeta.pl/