Zabytki. Architektura. Lifestyle.

Home » Polska » Łódź ma szansę na Expo 2022

Łódź ma szansę na Expo 2022

Ivon

Łódź jest na razie jedynym kandydatem na organizatora wystawy Expo 2022 poświęconej rewitalizacji. 15 czerwca wicepremier prof. Piotr Gliński i prezydent miasta Hanna Zdanowska zgłosili aplikację Łodzi podczas zgromadzenia generalnego Międzynarodowego Biura Wystaw w Paryżu. Aby zostać organizatorem wystawy Łódź musi zdobyć co najmniej połowę głosów przedstawicieli 168 państw.

Oficjalna prezentacja Łodzi przebiegała pod hasłem „City reinvented”, czyli miasta stworzonego na nowo.

– Rzeczpospolita Polska chce dołączyć do prestiżowego grona organizatorów EXPO. Chcemy pokazać nasz ponadtysiącletni dorobek kulturowy i przemiany zachodzące od ponad 25 lat w Europie Środkowo-Wschodniej, w regionie który nigdy dotąd nie gościł EXPO – mówił wicepremier prof. Piotr Gliński. – Chcemy skupić się na tematyce rewitalizacji miejskiej poprzez organizację Expo International 2022 w mieście szczególnym, ciężko doświadczonym przez postindustrialny upadek, z którego miasto to konsekwentnie się podnosi.

Wystawa Expo 2022 miałaby się odbyć w terminie od 15 czerwca do 15 września 2022 roku.

Łódź ma szansę na otrzymanie ok. 5 mld zł dotacji na organizację imprezy. Szacuje się, że w czasie 3 miesięcy trwania wystawy do miasta może przyjechać nawet 8 mln turystów.

Miasto na razie nie ma kontrkandydata, choć sytuacja może ulec zmianie, bo przez pół roku inne państwa mogą zgłaszać własnych kandydatów.

EXPO to największa światowa wystawa prezentująca dorobek kulturowy, naukowy i techniczny narodów świata. Pierwsza wystawa EXPO, utworzona przez Międzynarodowe Biuro Wystaw Światowych, została otwarta w 1851 roku w Londynie. Polska nigdy jeszcze nie gościła wystawy EXPO. Wrocław starał się o organizację dwóch wystaw, ale bez powodzenia. EXPO World 2010 wygrał Szanghaj, a International EXPO 2012 wygrało Yesou w Korei Południowej.

Zdjęcia: Urząd Miasta Łodzi