Zabytki. Architektura. Lifestyle.

Home » Gorące informacje » Ikony polskiego designu na 10-lecie Łódź Design Festival

Ikony polskiego designu na 10-lecie Łódź Design Festival

Joan

Po zakończonym festiwalu designu w Londynie i Pekinie, pora na Łódź. Już 13 października rozpocznie się najważniejsze w Europie Środkowo-Wschodniej święto sztuki użytkowej – Łódź Design Festival. W tym roku festiwal organizowany jest po raz 10. Wystawa jubileuszowa nie jest jednak jedyną okazją do wspomnienia wzornictwa z przeszłości. W tym roku premierę mają krzesła Romana Modzelewskiego, zaprojektowane w latach 50., które zostały wdrożone do produkcji dopiero trzy lata temu i to nie jedyny akcent polskiego wzornictwa tamtej epoki.

Łódź Design Festival stał się już tradycją. Impreza jest organizowana w Łodzi od 2007 roku.

Na pierwszej edycji pokazywano przedmioty z serii kicz dekady. Organizatorzy zorganizowali bowiem plebiscyt na najbardziej kiczowate produkty wyprodukowane po 1989 roku. Wszystko po to, by zmusić nas do rozejrzenia się wokół siebie i zwrócenia uwagi na design. Co najbardziej nam przeszkadzało?

– Wśród najbardziej kiczowatych przedmiotów wymieniono szklankę arcoroc, kostkę Bauma, którą jeszcze niedawno była wybrukowana ulica Piotrkowska oraz plastikowe krzesło monoblock – mówi Aleksandra Kietla, dyrektor ds. promocji Łódź Design Festival.

Dziś nie trzeba nikogo przekonywać do tego, że warto otaczać się pięknymi i dobrze zaprojektowanymi przedmiotami. Sami chcemy posiadać w domu designerskie przedmioty. Co więcej, coraz chętniej sięgamy po polskie projekty. Interesują nas nie tylko nowoczesne wzory, ale również projekty ikon polskiego designu z lat 50. i 60., które przeżywają swój renesans. Przedmioty zaprojektowane 60 lat temu dziś po raz pierwszy wdrażane są do produkcji.

Krzesła Romana Modzelewskiego

W tym roku premierę na festiwalu będą miały niezwykłe modele krzeseł. To RM58, RM57 oraz RM56 autorstwa Romana Modzelewskiego. Wszystkie projekty pochodzą z lat 50. Kiedy Modzelewski zaprojektował krzesła, lecz możliwości technologiczne nie pozwalały na ich produkcję.

Łódź Design Festival. RM58 Romana Modzelewskiego

RM58 Romana Modzelewskiego

– Kilka lat temu projektami Romana Modzelewskiego zainteresowała się historyk sztuki Krystyna Łuczak-Surówka. Dzięki jej staraniom zrealizowano projekty. Pierwsze było krzesło RM58 – mówi Aleksandra Kietla.

Projekty Modzelewskiego w życie wdrożyła firma Vzór. Dziś dostępne są trzy warianty, które różnią się wzornictwem, kolorystyką i materiałami z jakich są wykonane.

Łódź Design Festival. RM56 Romana Modzelewskiego

RM56 Romana Modzelewskiego

– Dzięki zdobytemu doświadczeniu w 2015 r. uruchomiono prace projektowe i wdrożeniowe, zmierzające do przygotowania do produkcji seryjnej pozostałych foteli z kolekcji – RM56, RM57 oraz – projektowanej zupełnie od nowa – tapicerowanej wersji RM58. Prezentacja pełnej kolekcji Romana Modzelewskiego jest uwieńczeniem dotychczasowej fazy dojrzewania firmy oraz początkiem nowego, pełnowymiarowego etapu rozwoju marki Vzór – tłumaczą właściciele marki.

Moda na polskie wzornictwo nie słabnie. W ofercie współczesnych marek wciąż pojawiają się przedmioty ikon polskiego wzornictwa.

W tym roku w sekcji „must have” na Łódź Design Festival zobaczymy m.in. taboret IMUGO zaprojektowany przez prof. Rajmunda Teofila Hałasa. Prof. Hałas w latach 50. kierował Pracownią Projektowania Mebli, działającej na potrzeby całej branży. Później był inicjatorem powstania Katedry Wzornictwa Przemysłowego w PWSSP w Poznaniu, gdzie prowadził Pracownię Designu Inspirującego.

Taboret IMUGO

Taboret IMUGO

Taboret IMUGO wyprodukowała firma Nowy Model, która zajmuje się produkcją „Ikon polskiego designu”. Kilka lat wcześniej w konkursie „must have” pojawił się Regał o zmiennych wysokościach, również projektu prof. Rajmunda Teofila Hałasa.

Miłośnicy designu z lat 50. oraz 60. powinni odwiedzić też wystawę „Retrospekcje. Polski design początku XXI wieku”, która tropi motywy związane z wzornictwem z poprzedniej epoki.

– Zgromadzone eksponaty dowodzą, jak sprawnie rodzimi projektanci potrafią łączyć elementy dawnego wzornictwa z klimatem nowoczesności – mówi Aleksandra Kietla i dodaje, że w świecie designu trwa moda na retro. Dziś projektanci nie próbują naśladować, tylko analizują design z lat 50. i 60. i wykorzystują jego elementy w swoich projektach.

Retrospekcje. Polski design początku XXI wieku

Retrospekcje. Polski design początku XXI wieku

Na wystawie „Retrospekcje” zobaczymy ponad 100 przedmiotów sztuki użytkowej m.in. meble, lampy, ceramikę i wyroby szklane. Wszystkie są produktami komercyjnymi, ale większość wytwarzana jest ręcznie lub rzemieślniczo w niewielkiej ilości.

– Rozpoczynając pracę nad koncepcją wystawy miałam w głowie myśl, że nie chcę mówić o projektach z pierwszych stron gazet i modnych portali – podkreśla organizator wystawy Magda Jasińska – Chciałam pokazać szerszej publiczności, że jest wielu polskich projektantów i firm, które w świadomy i oryginalny sposób czerpią ze złotego okresu polskiego wzornictwa.

Dziesiąta edycja Łódź Design Festival odbędzie się w Łodzi w dniach 13-23 października. Centrum Festiwalowe mieści się w Art_Inkubatorze przy ul. Tymienieckiego 3. Szczegółowy program dostępny na: www.lodzdesign.com

Zdjęcia: materiały Łódź Design Festival