Zabytki. Architektura. Lifestyle.

Home » Świat » Lloyd Hotel, czyli jak z dawnego więzienia stworzyć kulturalny majstersztyk

Lloyd Hotel, czyli jak z dawnego więzienia stworzyć kulturalny majstersztyk

Dariusz Sapa

Obiekt, o którym za chwilę przeczytacie, w ciągu 94 lat istnienia, zmieniał swoje oblicze kilka razy. Choć wcześniej kojarzył się niezbyt przyjemnie, dzisiaj ma służyć wszystkim mieszkańcom oraz turystom. Poznajcie historię Lloyd Hotel.

Lloyd Hotel & Cultural Embassy

Lloyd Hotel & Cultural Embassy w Amsterdamie

W 1920 roku budynek będący dzisiaj hotelem, pełnił funkcję schronienia dla emigrantów. Następnie przez dziesięciolecia obiekt służył jako… więzienie. Od początku XXI wieku rewitalizowano nie tylko wnętrza budynku, ale także otaczającą go infrastrukturę. Od niedawna możemy podziwiać efekt wieloletnich prac projektantów z holenderskiej pracowni MVRDV.

Lloyd Hotel & Cultural Embassy

Amsterdamski Lloyd Hotel to pierwszy na świecie hotel, oferujący pod jednym dachem standard od 1 do 5 gwiazdek. Aż 120 pokoi, z których każdy jest unikalny i zupełnie inny od sąsiadującego.

Lloyd Hotel, pokój 1-gwiazdkowy

Lloyd Hotel, pokój 1-gwiazdkowy

Sam obiekt jest zabytkiem, tak więc od zewnątrz budynek został nietknięty. Jednak we wnętrzu dokonano zmian o 180 stopni. Nic w tym dziwnego. W końcu wcześniej znajdowało się tutaj więzienie, a więc i ciasne, klaustrofobiczne pomieszczenia. Nadrzędnym celem, jaki chcieli uzyskać holenderscy projektanci było stworzenie „Ambasady Kultury”, czyli czegoś więcej niż tylko kolejnego hotelu dla zwiedzających Amsterdam.

Lloyd Hotel, pokój 5-gwiazdkowy

Lloyd Hotel, pokój 5-gwiazdkowy

Jak zapewne możecie się domyśleć, rozbieżność cen za nocleg w Lloyd Hotel jest spora. Za najtańszy dwuosobowy pokój w listopadzie zapłacimy ok. 230 zł, podczas gdy za najdroższy przyjdzie nam zapłacić ponad 1200 zł. Nic w tym dziwnego. Wszak między pięcioma, a jedną gwiazdką jest zasadnicza różnica. Pomysłodawcom nie chodziło jednak o poróżnienie społeczności i turystów, a wręcz przeciwnie. Lloyd Hotel ma stać się miejscem, w którym integruje się nie tylko lokalna społeczność, ale i zwiedzający ze wszystkich zakątków świata. Pokoje mają służyć jedynie do spania. To cała reszta budynku ma tętnić życiem.

Lloyd Hotel

Hotel Lloyd już teraz może poszczycić się uznaniem wśród wielu artystów. Od otwarcia hotelu zorganizowano w nim całą masę kulturalnych i artystycznych przedsięwzięć. Co miesiąc w hotelowym holu wystawiane są prace coraz to nowszych artystów.

Lloyd Hotel zgarnął także sporo ciekawych nagród, m. in.:

  • Dutch Design award for Best Client (2012)
  • Time Out magazine award for Best Hotel (2010)
  • Benno Premsela prize awarded to Suzanne Oxenaar (2009)
  • Vredeman de Vriesprijs (2006)
  • Talent du Luxe (2006)
  • Amsterdam Prize awarded to Claudy Jongstra (2006)

Źródło: lloydhotel.com