Zabytki. Architektura. Lifestyle.

Home » Świat » Lizbona otwiera Muzeum Sztuki, Architektury i Technologii

Lizbona otwiera Muzeum Sztuki, Architektury i Technologii

Ivon

Na najstarszym nabrzeżu Lizbony nad rzeką Tag powstaje nowoczesne Muzeum Sztuki, Architektury i Technologii, które będzie promować współczesną kulturę, a przede wszystkim: sztuki wizualne, nowe media, architekturę, a także związaną ze sztuką technikę i naukę. Autorem projektu jest wielokrotnie nagradzana brytyjska architektka Amanda Levete z pracowni AL_A. Muzeum jest częścią rewitalizowanego kwartału miasta.

Inwestorem MAAT – Muzeum Sztuki, Architektury i Technologii – jest Energias de Portugal, fundacja, która zajmuje się m.in. zrównoważonymi źródłami energii i ochroną środowiska.

Muzeum Sztuki, Architektury i Technologii

Ich nowy projekt ma z jednej strony promować współczesną kulturę i sztukę, a z drugiej stworzyć w Lizbonie nową przestrzeń publiczną, która przyciągnie mieszkańców i turystów nad rzekę Tag. Wraz z budową muzeum rewitalizowane jest jedno z najstarszych i jednocześnie bardzo zaniedbanych nabrzeży Lizbony. Jak przekonuje architektka projekt ma na celu przywrócenie historycznego połączenia pomiędzy miastem a rzeką.

Muzeum Sztuki, Architektury i Technologii MAAT

Pod ogromnym falistym dachem budynku MAAT znajduje się 7 tys. metrów kwadratowych powierzchni wystawienniczej, która m.in. pomieści stałą kolekcję portugalskich artystów, czasowe wystawy sztuki współczesnej, nowych mediów, technologii i nauki. Elewacja budynku nawiązuje do bogatej tradycji portugalskiego rzemiosła i jest pokryta 15 tys. trójwymiarowych glazurowanych płytek ceramicznych wyprodukowanych przez Ceramica Cumella. Płytki mają odbijać fale rzeki i światło, które zmienia się w zależności od pory dnia i pory roku.

MAAT - Museum of Art, Architecture and Technology

W sąsiedztwie MAAT znajduje się już zrewitalizowana i przerobiona na Muzeum Elektryczności elektrownia z 1908 roku. Oba budynki zostaną połączone parkiem, dzięki czemu powstanie nowa przestrzeń rekreacyjna położona wzdłuż brzegu Lizbony.

Całość ma być gotowa w marcu 2017 r.