Zabytki. Architektura. Lifestyle.

Home » Świat » Artystka Liz West rozświetliła były kościół w Scunthorpe

Artystka Liz West rozświetliła były kościół w Scunthorpe

Ivon

Ponad 700 kolorowych krążków lustrzanych rozświetla zdesakralizowany kościół św. Jana w Scunthorpe, w środkowej Anglii. W neogotyckich wnętrzach swoją najnowszą instalację zaaranżowała znana brytyjska artystka Liz West. Jej pracę można oglądać do 25 czerwca.

Kościół św. Jana, jeden z najbardziej znanych kościołów Wielkiej Brytanii zbudowany został przez Rowlanda Winna w 1891 roku dla Frodingham, jednej z pięciu małych wiosek, które tworzyły Scunthorpe. Choć mógł pomieścić ponad 500 osób, liczba wiernych stale malała i w końcu w 1984 roku kościół zdesakralizowano. W 2000 roku po renowacji obiektu utworzono tu Centrum Sztuk Wizualnych 20-21.

Klimat organizowanych wystaw jest niezwykły, dlatego Liz West właśnie kościół św. Jana wybrała na miejsce swojej instalacji inspirowanej witrażami.

Posadzki budynku pokryte zostały akrylowymi kolorowymi krążkami o średnicach 30, 40, 50 i 60 cm. Tak je ułożono, żeby odbijały przestrzeń pod dachem starej nawy ukazując te części, które normalnie są niewidoczne dla oczu zwiedzających.

– Inspirowały mnie witraże. Praca nad planowaniem instalacji trwała dwa lata, w tym czasie dokładnie zgłębiłam historię tego budynku – tłumaczy artystka. – Instalacja czerpiąca z naturalnego światła i ciemności, rozświetla różne części kościoła w zależności od pory dnia. Z nadejściem zmierzchu światła galerii odbijają się w lustrach i wysyłają zbiór żywych kolorowych punktów rozświetlając neogotycką architekturę.

Zdjęcia: www.liz-west.com