Zabytki. Architektura. Lifestyle.

Home » Polska » Light.Move.Festival. 2016. Zobacz bajkową Łódź

Light.Move.Festival. 2016. Zobacz bajkową Łódź

Ivon

Łódź znów oczaruje nas feerią barw. Podczas 6. edycji Light.Move.Festival. będzie można zobaczyć gigantyczne błyszczące ważki unoszące się nad wielkimi pąkami świecących nenufarów, zionącego ogniem smoka, bajkowo oświetlone zabytkowe kamienice i pałace. Motywem przewodnim festiwalu będą senne marzenia.

W trzy październikowe wieczory (7-9.10, w godzinach 18:45-24:00) light designerzy z Polski, Francji, Włoch czy Wielkiej Brytanii odmienią obraz łódzkiego Śródmieścia i oświetlą 55 zabytkowych kamienic, w pasażach i parkach miejskich powstanie 25 instalacji świetlnych, a na fasadach budynków zostanie wyświetlonych 5 mappingów 2D/3D.

– Pierwszy raz obraliśmy temat przewodni Festiwalu Światła, w roku 2016 będzie nim oniryzm, który pojawia się m.in. w dziełach Francisca Goi czy Salvadora Dalego – mówi Beata Konieczniak, organizator i kreator festiwalu. – Oniryzm jest tematem wymarzonym dla festiwalu światła i ciekawym dla artystów. Wyobraźnia jest nieokiełznana i takie projekty pokażemy w tym roku.

Light.Move.Festival. 2016

Po raz pierwszy festiwalowe atrakcje obejmą długi deptak Piotrkowskiej od Roosevelta do Placu Wolności i dalej do Parku Staromiejskiego. Na placu Wolności zrealizowany zostanie wielki spektakl audiowizualny, a w Parku Staromiejskim umieszczone zostaną artystyczne instalacje. Do największych atrakcji można zaliczyć mappinigi 2D/3D m.in. na placu Wolności, ulicy Moniuszki 4 i Piotrkowskiej 149. W pierwszej lokalizacji za mapping „Fantasmagoria” odpowiada znany francuski artysta Yves Moreaux. W drugiej powstanie projekt „Horrendum”, który zabierze uczestników w podróż do przerażającego świata koszmarów sennych. Mapping „The Rainbow House” stworzy Patrice Warrener, francuski twórca o ogromnym dorobku artystycznym, którego świetlne kreacje zainspirowane są światem feerii barw i architektury. Na fasadzie kościoła przy ulicy Sienkiewicza 38 zobaczymy pracę „Fantasia” Sebastiana Jachomowicza i Roberta Słowika.

Light.Move.Festival. 2016 Horrendous

W Pasażu Schillera stanie sześć kilkumetrowych instalacji przypominających biurowe lampy z czołówki amerykańskiej wytwórni filmów animowanych Pixar (za „La Lampounette” stoi grupa Tilt). W Parku Sienkiewicza stanie ogromna podświetlana kopuła, w Parku Staromiejskim wielkie błyszczące ważki będą się unosić nad stawem pełnym świecących nenufarów, w Manufakturze zwiedzający będą mogli przemienić się w anioła, dzięki gigantycznym świecącym skrzydłom z błyszczącą aureolą i zrobić sobie zdjęcie. W kamienicy pod Gutenbergiem goście festiwalowi będą świadkami niezwykłego spektaklu muzycznego „ŁÓDŹ Story”, którego gwiazdami staną się studenci Akademii Muzycznej w Łodzi.

Light.Move.Festival. Festival Światła

Organizatorzy Festiwalu Kinetycznej Sztuki Światła Light.Move.Festival. podpisali z Łódzkim Centrum Wydarzeń umowę, która gwarantuje finansowanie przez najbliższe 4 lata. Łącznie do roku 2019 na organizację festiwalu przeznaczonych zostanie 5,7 mln złotych.

– Festiwal Światła to najpopularniejsza impreza, jaka odbywa się w Łodzi. Każdego roku kilkaset tysięcy osób na ulicach miasta może podziwiać piękną, podświetloną i magiczną Łódź. W październikowy weekend Łódź jest bez wątpienia najpiękniejszym miastem w Europie. Dlatego bardzo zależało nam aby Festiwal nie tylko został z nami na dłużej, ale żeby każdego roku był jeszcze lepszy i bardziej widowiskowy – mówi Hanna Zdanowska, prezydent Łodzi. – Jestem pewna, że blisko 6 milionów złotych w przeciągu 4 lat pozwoli organizować pokazy na najwyższym światowym poziomie. Po cichu liczę, że za 4 lata odwiedzi nas na Festiwalu Światła milion osób.

Wszystkie atrakcje ze zdjęciami i opisami znajdą się w nowej bezpłatnej aplikacji Light.Move.Festival. do ściągnięcia na komórkę. Aplikacja została podzielona na siedem kategorii. Instalacje świetlne, projekcje, mapping 3D, interaktywne działania i wydarzenia towarzyszące będą zawierać opisy i zdjęcia wszystkich atrakcji z danej kategorii. Te, które spodobają się nam najbardziej będziemy mogli umieścić w „Mój LMF” i zobaczyć ich lokalizacje na mapie łódzkiego śródmieścia. Ostatnia kategoria „Parkingi” wskaże nam, gdzie możemy zaparkować samochód.

Źródło: Light.Move.Festival.