Zabytki. Architektura. Lifestyle.

Home » Polska » „Legendy warszawskie. Antologia“. Poznaj Warszawę, której już nie ma

„Legendy warszawskie. Antologia“. Poznaj Warszawę, której już nie ma

Ivon

Pierwszy zbiór warszawskich legend ilustrowany mapą miejsc z nimi związanych wydało właśnie Muzeum Warszawy. W antologii liczącej ponad 600 stron znajdziemy opowieści o zapomnianych już zjawach, takich jak Widmo z Rynku Starego Miasta czy Biała Dama z Zamku Królewskiego, a także królach, burmistrzach i świętych, oraz zwykłych mieszkańcach dawnej Warszawy.

Książka „Legendy warszawskie. Antologia“ składa sie z 61 tekstów powstałych od połowy XIX wieku do teraz.

Znajdziemy tu opowieści utrwalone w literaturze przez Ewę Szelburg-Zarembinę i Artura Oppmana, Wandę Chotomską, Marię Krüger, Zdzisława Nowaka, Hannę Łochocką, czy Hannę Januszewską. Wydawnictwo zawiera kilka warszawskich podań lokalnych spisywanych w XIX wieku przez folklorystów Kazimierza Władysława Wójcickiego i Romana Zmorskiego oraz historyka Walerego Przyborowskiego. Autorem „Bajki o Bazyliszku“ jest na przykład Jan Knothe, słynny architekt, który projektował trasę W-Z i osiedle MDM. W antologii znalazły się też nowe opracowania opowieści, które krążyły do tej pory wyłącznie w obiegu ustnym i w Internecie.

„Legendy warszawskie. Antologia“ w środku

Lierackie opracowanie legend uzupełniają teksty popularnonaukowe przygotowane przez specjalistów z Działu Badań nad Warszawą Muzeum Warszawy i Pracowni Studiów Miejskich Instytutu Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego. Znajdziemy tu m.in. „Szkic historyczny o Warszawie“ Krzysztofa Zwierza, varsavianistyczne noty rozdziałowe, antropologiczno-kulturoznawcze posłowie Łukasza Bukowieckiego, bogaty słownik pojęć, nazw i określeń, który zawiera ponad 400 haseł, czy indeks ok. 350 postaci występujących w legendach.

„Legendy warszawskie. Antologia“ mapa

Publikację uzupełnia „Mapa legend warszawskich“, obejmująca Stare i Nowe Miasto, dzięki której czytelnik może, bez wychodzenia z domu, wybrać się na wycieczkę po Warszawie, której już nie ma i odwiedzić m.in. ratusz staromiejski, kościół św. Jerzego, dawny kirkut, Pałac Dynasowski czy potok Dunaj, który pierwotnie miała zamieszkiwać Syrena.

Autorem szaty graficznej i ilustracji w książce jest Wojciech Pawliński, nad koncepcją mapy pracowały: Małgorzata Mycielska, Julia Odnous, Anna Marta Zdanowska.

Zdjęcia: Muzeum Warszawy