Zabytki. Architektura. Lifestyle.

Home » Gorące informacje » Łazienki Królewskie nocą

Łazienki Królewskie nocą

Ivon

Odrestaurowane Łazienki Królewskie będą jedną z atrakcji Nocy Muzeów w Warszawie, która odbędzie się 14 maja. To świetna okazja, żeby z bliska przyjrzeć się odresturowanym budynkom m.in. Pałacu na Wyspie czy Amfiteatru. Ostatnia rewitalizacja prowadzona w Łazienkach, która zakończyła się w 2015 roku, pochłonęła ponad 48,6 mln złotych.

W połowie maja aż do świtu będzie można podziwiać magiczne oświetlenie ogrodów, słuchać koncertów i zwiedzać odrestaurowane Łazienki Królewskie.

A podziwiać będzie co, bo jesienią 2015 roku zakończył się pięcioletni program, podczas którego zrewitalizowano ogrody i odnowiono zabytkowe budynki, w tym perłę polskiego dziedzictwa narodowego – Pałac na Wyspie.

Łazienki Królewskie

Pałac wygląda dziś taka samo jak w XVIII wieku, w trakcie prac odrestaurowano wszystkie sale, elewację, pawilony, tarasy, ocieplono budynek i wymieniono pokrycia dachu. Udało się odsłonić m.in. groteski malowane przez Jana Bogumiła Plerscha w 1793 roku oraz historyczne polichromie. Zrewitalizowano także otoczenia Pałacu na Wyspie. Wymieniono sieć cieplną, która zasila 11 budynków, zmodernizowano sieć energetyczną oraz wymieniono asfaltowe nawierzchnie na alejki mineralne i brukowe.

Za pomocą najnowocześniejszych technik laserowych – odnowiono rzeźby z otoczenia Pałacu: posąg Bachantki, tańczącego Satyra, boga Hermafrodyty oraz rzeźby symbolizujące rzeki Wisłę i Bug. Dzisiaj możemy je podziwiać w takim stanie, w jakim artyści przygotowywali je dla króla Stanisława Augusta. Odnowiono także widownię w Amfiteatrze i zmodernizowano scenę, prace remontowe i konserwatorskie prowadzone były również w Pałacu Myślewickim.

Podczas Nocy Muzeów będzie można także zobaczyć marmurowe popiersie antycznej bogini Diany, które zaginęło w czasie II wojny światowej. XVIII-wieczną rzeźbę udało się odzyskać pod koniec 2015 roku, kiedy to została odnaleziona w wiedeńskim domu aukcyjnym.

Ci, którzy nie chcą czekać do połowy maja mogą odwiedzić Wirtualne Muzeum – nową stronę internetową Łazienek Królewskich. Portal, który był częścią projektu rewitalizacji, jest dostępny w pięciu wersjach językowych: angielskiej, niemieckiej, francuskiej, rosyjskiej i chińskiej. Można tam zobaczyć zdigitalizowane królewskie kolekcje dzieł sztuki, zapoznać się z multimediami czy z nową mapą Łazienek Królewskich. Wirtualne Muzeum ogląda miesięcznie średnio 50 tys. unikalnych użytkowników.

Zdjęcia: Marek Mosiński, Waldemar Panów/Muzeum Łazienki Królewskie