Zabytki. Architektura. Lifestyle.

Home » Lifestyle » Nizio zaprojektował dla Łodzi Lapidarium

Nizio zaprojektował dla Łodzi Lapidarium

Ivon

W modernistycznym budynku przy ul. Kościuszki 19 ma powstać Lapidarium – Magazyn Detalu Architektonicznego, w którym wyeksponowane będą zabytkowe detale ze starych fabryk. Koncepcję adaptacji byłego posterunku policji przygotowała pracownia Mirosława Nizio.

Po remoncie do dawnego komisariatu policji przy ul. Kościuszki 19 wprowadzi się Miejska Pracownia Urbanistyczna. Na parterze znajdą się sale konferencyjne, a w pałacyku od strony ul. Wólczańskiej siedziba Miejskiego Konserwatora Zabytków. W części modernistycznego budynku powstanie Lapidarium z ekspozycją starych maszyn i detali architektonicznych pochodzących z łódzkich fabryk. Dziedziniec zastąpi otwarty pasaż dla mieszkańców.

Koncepcję rewitalizacji tego obszaru i adaptacji zarówno pałacyku z 1896 roku, jak i modernistycznej kamienicy z 1910 roku, przygotowała pracownia Mirosława Nizio. Architekci rozpoczęli współpracę z Łodzią przy przygotowywaniu stoiska na wystawę Expo w Mediolanie. Biuro architektoniczne Mirosława Nizio, to obok grupy architektów Medusa Group, najbardziej znana polska pracownia, która zajmuje się rewitalizacją. Najciekawszą częścią koncepcji jest stworzenie Lapidarium, czyli Magazynu Detalu Architektonicznego.

Czym jest Lapidarium?

To wystawa elementów łódzkich fabryk, sztukaterii, a także fragmentów maszyn. Władze miasta chcą w ten sposób opowiedzieć historię architektury miasta.

– Rewitalizacja modernistycznego budynku przy ul. Kościuszki 19 zakłada przywrócenie niszczejącej perły architektury do życia i nadanie jej nowych funkcji – tłumaczą architekci z pracowni Nizio Design International.

Projektanci pracowni zaplanowali podział parterowej kondygnacji na strefy: wejściową, komunikacji wraz z recepcją, strefę ekspozycji przeznaczoną na stałe prezentacje tematyczne, strefę wielofunkcyjną, ekspozycji czasowych, sanitarną i techniczną oraz magazynową w nowoprojektowanym budynku. Podzielona na kilka części ma być również ekspozycja. Będzie strefa urbanistyki i architektury wraz z warsztatem makiet urbanistycznych (Info-box), architektury wnętrz, wystaw czasowych oraz dziedziniec z ekspozycją „Lapidarium – Magazyn Detalu Architektonicznego”.

– Lapidarium ma być miejscem warsztatowym o charakterze edukacyjnym oraz wizerunkowym o unikatowym walorze ekspozycyjnym – tłumaczą autorzy.

Lapidarium powstaje w dawnym posterunku policji, który został opuszczony kilka lat temu. Obiekt, w samym centrum miasta, jest mocno zniszczony. Czy ta koncepcja tchnie w to miejsce nowego ducha?

– Koncepcje rewitalizacji powstające w pracowni dotyczą obiektów, znacznych obszarów miast, których kształt, funkcje nie spełniają oczekiwań i wymogów wynikających ze zmieniających się warunków i potrzeb społecznych. Badania, analizy i tworzone w ich toku projekty służą wzmacnianiu potencjału miejsc, konkurencyjności i atrakcyjności dla inwestorów oraz turystów – tłumaczą twórcy koncepcji z Nizio Design International.

Architekci mają na koncie wiele sukcesów dotyczących projektów rewitalizacji. Adaptacja dawnej Kopalni Węgła Kamiennego „Julia” w Wałbrzychu w Starą Kopalnię – Centrum Nauki i Sztuki została obsypana licznymi nagrodami. Bardzo pozytywnie odebrano również projekt stworzenia ośrodka muzealnego w synagodze w Chmielniku.

Wizualizacje: Nizio Design International