Zabytki. Architektura. Lifestyle.

Home » Lifestyle » Kulturbrauerei. Warto odwiedzić Berlin

Kulturbrauerei. Warto odwiedzić Berlin

Ivon

To jedna z największych atrakcji Berlina i stały punkt weekendowych wycieczek do tego miasta. W Kulturbrauerei znajdziemy wszystko: dobre jedzenie, rozrywkę i miłą atmosferę. Dawny browar, przekształcony w centrum kultury i rozrywki, mieści się w modnej dzielnicy Berlina Prenzlauerberg.

Prenzlauerberg to jedna z najbardziej imprezowych dzielnic Berlina. Osiedlili się tu muzycy, artyści oraz hipsterzy. Dzielnica mocno różni się jednak od undergroundowego Kreuzbergu. Zamiast pomalowanych murów znajdziemy tu odnowione kamienice i eleganckie podwórka. Sercem dzielnicy jest Kulturbrauerei, czyli dosłownie Browar Kultury. To zrewitalizowany kompleks XIX-wiecznego browaru, na terenie którego powstały restauracje, kluby nocne, puby, teatry, galerie sztuki i kino. Nie brakuje tu też miejsc, gdzie berlińczycy mogą rozwijać swoje pasje – szkoły muzycznej i szkoły tańca.

Kulturbrauerei zajmuje powierzchnię ponad 25 tys. mkw.

Stary browar jest jednym z najlepiej zachowanych kompleksów architektury przemysłowej Berlina z XIX wieku. Na jego terenie znajduje się 20 historycznych obiektów.

Założycielem browaru był niemiecki farmaceuta Heinrich Prell, który zajął się warzeniem piwa w 1842 roku. Początkowo miał mały browar na Keruzbergu. Mimo dużej konkurencji w Berlinie, zakład szybko się rozwijał, a gdy zaczęło brakować miejsca, Prell przeniósł go na Schönhauser Allee 39, tworząc podwaliny pod Kulturbrauerei. W 1953 roku, po jego śmierci browar przejął JOBST Schultheiß . Mimo niewielkiego doświadczenia w warzeniu piwa, stworzył jeden z największych browarów w Berlinie i rozpoczął rozbudowę kompleksu. Projekt powierzono znanemu niemieckiemu architektowi Franzowi Schwechtenowi. Frontowy budynek przypominał średniowieczny zamek. Schwechten miał też zadbać o ujednolicenie architektury całego kompleksu. To jemu przypisuje się dziś stworzenie stylu w architekturze, w którym budowano późniejsze browary.

Oprócz obiektów do warzenia, suszenia, składowania i magazynowania surowców, na terenie kompleksu wybudowano tory kolejowe do transportu surowców. Tym samym powstało miasto w mieście. Browar nie ucierpiał w trakcie wojny, dlatego kompleks przetrwał w niezmienionym stanie. W 1974 roku, ze względu na unikalną architekturę przemysłową, został wpisany do rejestru zabytków.

Twórcą Kulturbrauerei, czyli centrum kultury była spółka Treuhandliegenschaftsgesellschaft (TLG), a prace nad rewitalizację obiektów rozpoczęły się w 1998 roku. Koncepcja zakładała stworzenie w tym miejscu centrum kultury, sztuki i rozrywki dla mieszkańców Berlina.

Podczas rewitalizacji starano się zachować oryginalny charakter zespołu zabytkowych budynków. Starannie odrestaurowano charakterystyczne ceglane elewacje obiektów. Zniszczone fragmenty uzupełniono tym samym materiałem. Udało się zachować oryginalne stalowe konstrukcje. Odtworzono dachy z tradycyjnej dachówki i papy.
Kulturbrauerei szybko stało się atrakcją turystyczną Prenzlauerberg. Co mieści się w kompleksie? W starej warzelni jest m.in. punkt informacji turystycznej, biuro podróży i sklepy. W odrestaurowanym magazynie znajduje się kino. W budynku Schwankhalle jest słynny klub muzyczny Soda i restauracje. W dawnej kotłowni zlokalizowano teatr i szkołę muzyczną. W chłodni jest szkoła tańca, a w dawnym budynku, gdzie butelkowano piwo, znajduje się centrum fitness. W kolejnych obiektach mieszczą się teatry, galerie sztuki i muzeum Kulturbrauerei, a także centrum zabaw dla dzieci. Za sprawą lokalnego browaru „Leopold” wróciła również produkcja piwa.

Kulturbrauerei to niezwykle udana koncepcja, która łączy w sobie rozrywkę, kulturę i handel. W grudniu 2012 roku TLG sprzedało kompleks amerykańskiemu inwestorowi Lone Star. Kwota transakcji opiewała na 1,1 mld euro. Nowy właściciel nie zmienił jednak przeznaczenia obiektu.

Zdjęcia: Muzeum Kulturbrauerei