Zabytki. Architektura. Lifestyle.

Home » Lifestyle » Kto wybuduje w Łodzi Orientarium?

Kto wybuduje w Łodzi Orientarium?

Ivon

Dwie firmy będą walczyć o kontrakt na budowę nowoczesnego Orientarium, które ma powstać w łódzkim zoo. Firma Intersystem zaproponowała cenę 314 mln zł brutto, natomiast Mosty Łódź – 224 mln zł brutto. Z którą firmą zostanie podpisana umowa – dowiemy się w październiku 2016 roku.

Budowa Orientarium jest największą inwestycją w historii Łódzkiego Ogrodu Zoologicznego i obejmie połowę obecnego terenu zoo.

Nowoczesne pawilony, wybiegi i woliery zajmą powierzchnię ponad 10 pełnowymiarowych boisk piłkarskich. Do tego powstanie zaplecze rekreacyjno-gastronomiczne o powierzchni ok. 20 tysięcy metrów kwadratowych. Objętość największego zbiornika wodnego wyniesie 2500 m3, głębokość – 6 m.

Orientarium Łódź tunel

Nowy kompleks ma być atrakcją łódzkiego zoo, które na ponad 7 hektarach chce wyeksponować egzotyczne zwierzęta, m.in. słonie, rekiny w akwarium, orangutany na wybiegu, niedźwiedzie malajskie i wiele innych azjatyckich gatunków. Obiekt będzie dostępny dla zwiedzających cały rok, a zwierzęta nie będą musiały zimą być przenoszone na zaplecze hodowlane.

Orientarium - wybieg dla orangutanów

– Chcemy, aby zwierzęta miały możliwie największy komfort życia, a goście zoo – komfort zwiedzania. Orientarium to wielkopowierzchniowa ekspozycja wodno-lądowa fauny i elementów kultury strefy orientalnej, czyli południowo-wschodniej części Azji – zapowiadała jakiś czas temu Hanna Zdanowska, prezydent Łodzi.

W przetargu na budowę Orientarium wpłynęły dwie oferty, które mieszczą się w zakładanym pułapie kosztów inwestycji. Firma Intersystem (wybudowała wrocławskie Afrykanarium) zaproponowała cenę 314 mln zł brutto, natomiast Mosty Łódź – 224 mln zł brutto. Umowa z jedną z nich ma zostać podpisana w październiku 2016 roku, tak, żeby budowa rozpoczęła się w połowie 2017 r. Całość inwestycji ma być gotowa w 2019 r.

Rada Miejska w Łodzi zdecydowała, że budowa Orientarium będzie finansowana z emisji obligacji do kwoty 323 mln 600 tys. zł. Całkowity koszt realizacji programu oszacowano na 310 mln 600 tys. zł., a dodatkowe 13 mln zł będzie potrzebne na zapłacenie podatku VAT. Miasto ma w latach 2017-2033 wnosić do spółki Miejski Ogród Zoologiczny wkłady pieniężne z przeznaczeniem na podwyższenie kapitału zakładowego do łącznej wysokości nie wyższej niż 358 mln 600 tys. zł. W zamian za to miasto obejmie nowe udziały w spółce po 1 tys. zł.

Źródło: UMŁ