Zabytki. Architektura. Lifestyle.

Home » Mieszkanie » Księży Młyn w Łodzi: Odkryto tajemnicze piwnice, w których ukrywali się Żydzi

Księży Młyn w Łodzi: Odkryto tajemnicze piwnice, w których ukrywali się Żydzi

Ivon
Na łódzkim Księżym Młynie przypadkowo odkryto tajemnicze piwnice, w których podczas II wojny światowej mogli być ukrywani Żydzi. Na trop wpadli robotnicy, którzy remontują XIX-wieczny dom przy ul. Przędzalnianej 91.


O tym, że odkryte piwnice mogły służyć podczas okupacji niemieckiej, jako miejsce schronienia dla łódzkich Żydów zaalarmowali kierownika robót starsi mieszkańcy okolicznych domów. Na zlecenie Wojewódzkiego Urzędu Ochrony zabytków na terenie rozpoczęły się badania archeologiczno-architektoniczne.

– W takiej piwnicy można przebywać w pozycji siedzącej – mówi wezwany na miejsce przez budowlańców łódzki archeolog Zbigniew Rybicki. –  Nie znaleźliśmy żadnych dowodów materialnych na przebywanie tutaj osób przez dłuższy czas, ale jest to możliwe, ponieważ informacje o tym fakcie pochodzą z różnych źródeł.

„Jeśli ktoś w Waszych rodzinach, np. dziadkowie, wiedzą lub słyszeli kiedykolwiek coś na ten temat, to dajcie nam znać. Każdy ślad się liczy” – czytamy na oficjalnym fanpage Łodzi.

Dom przy ulicy Przędzalnianej 91, który znajduje się w rejestrze zabytków, został zbudowany pod koniec XIX wieku w konstrukcji sumikowo-łątkowej i ma zdobienie snycerskie. Teraz jest rozbierany, a elementy drewniane zostaną poddane konserwacji. Będzie to prawdopodobnie pierwszy rewitalizowany dom drewniany w przestrzeni miejskiej.

Źródło: UMŁ