Zabytki. Architektura. Lifestyle.

Home » Lifestyle » Obok księgarni Yangzhou Zhongshuge nikt nie przejdzie obojętnie

Obok księgarni Yangzhou Zhongshuge nikt nie przejdzie obojętnie

Ivon

Polscy sprzedawcy książek walczą o przetrwanie na rynku i popadają w coraz większe kłopoty finansowe, tymczasem w Chinach projektuje się księgarnie, które wyglądają jak świątynie. Obok najnowszego sklepu Yangzhou Zhongshuge zaprojektowanego przez studio XL-Muse z Szanghaju nie przejdzie obojętnie żaden czytelnik. Może to jest droga do sukcesu?

Schlep Yangzhou Zhongshuge

Działająca od 2013 roku sieć księgarni Zhongshuge ma ambicje zostać najpiękniejszą siecią sklepów z książkami na świecie. Projekt najnowszego sklepu Yangzhou Zhongshuge w regionie Zhejiang (wschodnie Chiny), który powstał w studiu XL-Muse przypomina czarodziejski tunel z książkami, w którym zakrzywione półki z książkami sięgają sufitu, tworząc odbijający się w szklanej podłodze łuk. Główną inspiracją dla projektantów była woda i mosty – elementy naturalnego krajobrazu okolicy.

– Mosty były dawniej miejscem handlu i spotkań kulturalnych, a nasz projekt symbolizuje więź, jaka łączy człowieka i książki – przekonują projektanci z XL-Muse.

W księgarni Yangzhou Zhongshuge nie tylko można kupić książki, znajduje się tu także strefa relaksacyjna w kształcie widowni starożytnego amfiteatru, gdzie można wygodnie ułożyć się na poduszce i pomedytować lub poczytać.

Osobna strefa przeznaczona jest dla najmłodszych czytelników. Uwagę dzieci przyciągają półki w fantazyjnych wzorach i kolorach.

Księgarnia Yangzhou Zhongshuge w Chinach

Sklep Yangzhou jest najnowszym wnętrzem projektowanym przez XL-Muse dla wydawnictwa Zhongshuge. Studio ma również na koncie projekt niezwykłej księgarni w Hangzhou.

Zdjęcia: XL-Muse/Shao Feng