Zabytki. Architektura. Lifestyle.

Home » Świat » Kryształowy port w Antwerpii od Zahy Hadid

Kryształowy port w Antwerpii od Zahy Hadid

Ivon

Zakończyły się prace przy New Port House – najnowszym projekcie Zaha Hadid Architects w Antwerpii. Na dachu starej remizy strażackiej stojącej nad rzeką Scheldt umieszczono nowoczesną konstrukcję ze szklanymi panelami, w której znajdą się biura dla 500 pracowników kapitanatu portu. Szkoda, że Zaha Hadid nie zobaczy już swojego dzieła.

Choć port w Antwerpii jest drugim największym w Europie portem obsługującym rocznie 15 tys. statków handlowych, 60 tys. barek śródlądowych i przeładowującym 200 milionów ton towaru, to zarządzający nim pracownicy nie mieli do tej pory własnej siedziby. Pracowali w porozrzucanych po mieście budynkach. Teraz to się zmieni i to za sprawą projektu najbardziej znanej pracowni świata – Zaha Hadid Architects, która wygrała konkurs na projekt New Port House.

Port w Antwerpii

Nowa siedziba administracji portu znajduje się w zrewitalizowanym i przebudowanym budynku starej zabytkowej remizy strażackiej przy doku Kattendijk. Na odnowionej bryle remizy architekci umieścili wysoką na 46 metrów nowoczesną konstrukcję pokrytą szklanymi trójkątnymi taflami, w których odbija się niebo i wody rzeki Scheldt. 1500-tonowa konstrukcja stalowa jest wykonana z sześciu prefabrykowanych elementów modułowych i wspierana dodatkowo przez 22-metrową betonową kolumnę.

Kryształowy port w Antwerpii od Zahy Hadid

Nadbudowa przypominająca statek błyszczy jak wielki brylant, co nawiązuje do tradycji Antwerpii w handlu diamentami. Już 700 lat temu pracowali w tym mieście żydowscy złotnicy, jubilerzy i szlifierzy diamentów. Dzisiaj aż 80 procent światowego handlu diamentami przechodzi przez Antwerpię.

Zobacz budowę New Port House:

Wizualizacje: Zaha Hadid Architects, portofantwerp.com, designboom.com/©hufton+crow