Zabytki. Architektura. Lifestyle.

Home » Biuro » Królewski Instytut Architektów Brytyjskich zmienia siedzibę

Królewski Instytut Architektów Brytyjskich zmienia siedzibę

Ivon

Królewski Instytut Architektów Brytyjskich (RIBA) szuka pomysłów na wykorzystanie swojego dotychczasowego gmachu Art Deco HQ w centralnym Londynie, który w 1929 roku zaprojektował architekt George Grey Wornum.

Założony w 1834 roku Królewski Instytut Architektów Brytyjskich – RIBA zrzesza obecnie około 40 tys. architektów i jest znane z przyznawania co roku najbardziej prestiżowych nagród architektonicznych w Wielkiej Brytanii.

Jednym z laureatów tej nagrody był George Grey Wornum, który zaprojektował siedzibę stowarzyszenia przy 66 Portland Place w Londynie, pokonując ponad 300 innych kandydatów. W pracach nad budynkiem, który powstał w setną rocznicę istnienia instytutu RIBA, pomagała projektantowi jego żona Miriam, która stworzyła niektóre wnętrza.

Budynek, objęty opieką konserwatorską od lat 70-tych, jest otwarty dla publiczności, znajduje się tu m.in. biblioteka, kawiarnia, sale wykładowe i księgarnia.

W 2015 roku zapadła decyzja, że Królewski Instytut Architektów Brytyjskich przenosi się kilka numerów dalej, do zespołu trzech budynków przy 76 Portland Place. Nad aranżacją nowej siedziby pracowali architekci z pracowni London Studio Theis + Khan.

Teraz mieszkańcy Londynu, w internetowej ankiecie, mają zdecydować o przyszłości budynku przy 66 Portland Place.

– Ankieta jest początkiem konsultacji, podczas których chcemy zdefiniować rolę, jaką budynek ma odgrywać przez następne 80 lat – przekonuje Sarah Williams, doradca klienta RIBA.

Foto: www.wikipediacommons