Zabytki. Architektura. Lifestyle.

Home » Polecane » Kraków gospodarzem 41. sesji UNESCO

Kraków gospodarzem 41. sesji UNESCO

Joan

41. sesja Komitetu Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO odbędzie się w Krakowie. Taka decyzja zapadła podczas tegorocznych obrad w Stambule. To dla Polski duże wyróżnienie.

Sekretarz generalny Polskiego Komitetu ds. UNESCO prof. Sławomir Ratajski, poinformował, że w Stambule zapadła decyzja o organizacji kolejnej sesji właśnie w Krakowie.

W historii UNESCO Kraków jest miejscem wyjątkowym. W 1978 roku został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO jako jeden z pierwszych 12 na świecie.

Obrady UNESCO odbędą się w Centrum Kongresowym ICE Kraków

Do Krakowa przyjadą przedstawiciele 190 krajów, które są sygnatariuszami konwencji w sprawie ochrony dziedzictwa kulturalnego i naturalnego UNESCO z 1972 roku. Komitet składa się z 21 członków. Polska jest jednym z nich.

Polska będzie też przewodniczyć Komitetowi Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Funkcję przewodniczącego powierzono prof. Jackowi Purchuli, dyrektorowi Międzynarodowego Centrum Kultury.

Organizacja sesji w Krakowie nie będzie jedynym polskim akcentem. Podczas 41 sesji pod głosowanie zostanie poddany polski wniosek. Dotyczy on wpisania na listę światowego dziedzictwa UNESCO pogórniczych obiektów i podziemi w Tarnowskich Górach. Chodzi m.in. o Zabytkową Kopalnię Srebra oraz Sztolnię Czarnego Pstrąga i przylegające do nich tereny pogórnicze. Turyści mogą dziś zwiedzać podziemne szklaki. Wniosek został złożony w zeszłym roku i wstępnie uzyskał pozytywną ocenę. Ostateczną decyzję podejmie jednak komitet podczas przyszłorocznych obrad.

Podziemia w Tarnowskich Górach

Podczas sesji zapadną też decyzje dotyczące wpisania na listę innych spektakularnych obiektów. Każdy nowy wpis jest szeroko komentowany na całym świecie. Sesje Komitetu budzą zazwyczaj spore zainteresowanie mediów. Niestety 40. sesję w Stambule przerwano ze względu na sytuację polityczną po nieudanej próbie zamachu stanu. Ostatniego dnia podjęto decyzję o organizacji kolejnej sesji w Krakowie. Obrady odbędą się w Centrum Kongresowym ICE Kraków.

Zdjęcia: tarnowskiegory.pl