Zabytki. Architektura. Lifestyle.

Home » Polska » Burzą protestancki Kościół Zbawiciela w Krzeszowie

Burzą protestancki Kościół Zbawiciela w Krzeszowie

Ivon

Prywatny właściciel wyburzył niezwykły, ewangelicki Kościół Zbawiciela w Krzeszowie, który został wpisany do gminnej ewidencji zabytków. Od 1972 roku, kiedy nieudolnie próbowano przebudować świątynię w budynek mieszkalny, obiekt popadał w ruinę.

„Zostaje zniszczona nie tylko wyjątkowa budowla, która została wzniesiona w stylu nawiązującym do architektury lokalnej, ale również pomnik wiary ewangelickiej na Śląsku. Znamienne, że pomimo upływu 7 dekad od zakończenia II wojny światowej, kościoły protestanckie spotyka ten sam, okrutny los…” – czytamy na stronie Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Krzeszowie, gdzie znajduje się dokładny opis historii świątyni.

Kościół Zbawiciela w Krzeszowie został zbudowany przez protestantów na początku XX wieku.

Według projektu wrocławskiego architekta Feliksa Henriego, autora m.in. wrocławskiej rezydencji rodziny Schoellerów (dziś hotel Platinum Palace) czy nieistniejącej już wieży widokowej na Śnieżniku.

Kościół pełnił swoją funkcję do końca II wojny światowej. Od 1947 roku, kiedy ostatni pastor został stąd wysiedlony, świątynia nie pełniła funkcji religijnych. Od 1972 r. próbowano kościół bezskutecznie przebudować na dom mieszkalny. Ostatecznie budynek popadł w ruinę i został wystawiony na sprzedaż. Nowy właściciel zdecydował się na jego rozbiórkę.

Szkoda, że na naszych oczach niszczone jest dziedzictwo minionych pokoleń. Szczególnie, że ta świątynia była wpisana do gminnej ewidencji zabytków. Dziś, pozwalając na niszczenie pozostałości po kulturze protestanckiej nie postawiamy najlepszego świadectwa. Kto wie, czy w ciągu kolejnych dekad nie będziemy musieli oglądać koparek i spychaczy niszczących kościoły rzymsko-katolickie. Historia bowiem bywa złośliwa i okrutna, a zapewne dla wówczas panującej innej religii czy nowoczesnej ideologii nasze świątynie będą tylko reliktem dawno zapomnianej epoki.” – czytamy na stronie Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Krzeszowie.

Zdjęcia: Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Krzeszowie/ www.opactwo.eu/dolny-slask.org.pl