Zabytki. Architektura. Lifestyle.

Home » Polska » Koniec remontu Muzeum Warszawy

Koniec remontu Muzeum Warszawy

Joan

Remont 11 kamienic przy Rynku Starego Miasta, w których mieści się Muzeum Warszawy, dobiega końca. Po badaniach konserwatorskich odtworzono wygląd fasad z lat 50. XX wieku i odrestaurowano oryginalne polichromie na drewnianych stropach. Muzeum w wyremontowanej siedzibie ma zacząć działać ponownie w 2017 roku.

Muzeum Warszawy mieści się w jedenastu kamienicach przy Rynku Starego Miasta.

Początkowo placówka zajmowała jedynie trzy kamienice. Po wojnie, gdy odbudowano zniszczone budynki, podczas bezprecedensowego projektu rekonstrukcji Starego Miasta, na potrzeby muzeum oddano 11 kamienic. W 2012 roku wyremontowano piwnice kamienic, udostępniając je zwiedzającym.

Koniec remontu Muzeum Warszawy

W 2015 roku rozpoczęła się kompleksowa modernizacja. Jej najbardziej spektakularną częścią był remont fasad budynków. Po zdjęciu rusztowań kamienice ukazały się w zupełnie nowej szacie. Wybrane kolory to efekt skomplikowanych prac konserwatorów, którzy długo analizowali próbki tynku ze śladami dawnych kolorów. Historycy przeglądali też dokumentację remontów z ostatniego półwiecza. Ostatecznie odtworzono wygląd kamienic z lat 50. XX wieku, kiedy zostały odbudowane po zniszczeniu podczas Powstania Warszawskiego.

– W odsłoniętych spod rusztowań fasad 8 kamienic od strony Rynku, przywrócono zdobienia i kolorystykę z okresu powojennej odbudowy – mówił Jarosław Jóźwiak, wiceprezydent Warszawy podczas konferencji prasowej. – Ku końcowi zmierzają także prace we wnętrzach. Remont realizowany jest z pełną świadomością i poszanowaniem tkanki historycznej oraz zabytkowego charakteru kamienic.

Miasto wyda na remont wnętrz kamienic ok. 40 mln zł. Jak wyglądają prace? We wnętrzach kamienic przeprowadzono konserwację oryginalnych, zabytkowych stropów polichromowanych, które zostały ocalone ze zniszczonych w czasie wojny kamienic. Dwa z nich pochodzą z 1620 roku, a trzeci z ok. 1730 roku. Podczas adaptacji kamienicy na potrzeby Muzeum Dawnej Warszawy w latach 30. wzmocniono je konstrukcją żelbetową, dzięki czemu przetrwały Powstanie. Podczas konserwacji wyeksponowano oryginalne polichromie i podkreślono historyczny charakter drewnianych stropów. Wszystko po to, by podkreślić historyczną tożsamość tego miejsca.

Muzeum Warszawy

Na ściany przeniesiono też malowidła znanych polskich grafików z dawnej siedziby Wydawnictwa Iskry przy ul. Smolnej 11. Właśnie tam przez wiele lat spotykali się i pracowali wybitni polscy artyści. Na ścianach w pokoju grafików znalazły się rysunki m.in. Józefa Wilkonia, Janusza Stanny, Jana Młodożeńca, Mieczysława Kowalczyka, Danuty Konwickiej, Janusza Grabińskiego, Szymona Kobylińskiego, Mirosława Pokory oraz Stanisława Töpfera. Kamienicę przy ul. Smolnej 11 odzyskali przedwojenni właściciele, dlatego wydawnictwo musiało opuścić budynek. Malowidła i grafiki zdjęto ze ścian, zabezpieczono i przeniesiono do kamienicy Muzeum Warszawy. Zdjęcie malowideł ze ścian nie było proste. Konieczna była ich konserwacja i uzupełnienie obrazków. Pracami kierował prof. ASP dr Paweł Marek Jakubowski.

Muzeum Warszawy malowidła

– Dotychczasowe muzeum nie było dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych ruchowo – powiedział Jóźwiak – Teraz ten brak zostanie uzupełniony. Po modernizacji placówka zyska więcej zmodernizowanych rozwiązań technologicznych – ukrytych przed oczami zwiedzających, ale niezbędnych do funkcjonowania nowoczesnego obiektu muzealnego.

Podczas remontu wybudowano też nowe zadaszenia dziedzińców i przeszklenia w dachach. Wymieniono posadzkę, układane są parkiety. W kolejnym etapie zaplanowano konserwację detali kamiennych, drewnianych, metalowych i malarskich, które znajdują się we wnętrzach budynków.

Koniec remontu Muzeum Warszawy

Jarosław Jóźwiak podkreślił, że Muzeum Warszawy jest kolejnym remontowanym obiektem w stolicy. Kilka lat temu gruntowną modernizacją przeszło Muzeum w Palmirach, później powstało Muzeum Warszawskiej Pragi. Muzeum Warszawy ma ponownie działać w wyremontowanym miejscu w 2017 roku.

Zdjęcia: UM Warszawa, Muzeum Warszawy