Zabytki. Architektura. Lifestyle.

Home » Świat » Kończy się budowa bazyliki Gaudiego

Kończy się budowa bazyliki Gaudiego

Ivon

Po ponad 130 latach kończy się budowa najsławniejszej hiszpańskiej świątyni – bazyliki La Sagrada Familia. Główny architekt Jordi Fauli mówi, że cała konstrukcja powinna być gotowa w 2026 roku, w setną rocznicę śmierci genialnego Antonio Gaudiego, który zaprojektował świątynię.

Budowana od 1886 roku La Sagrada Familia to ikona Barcelony.

Co roku świątynię odwiedza około 3 milionów turystów. I nie przeszkadza im ani widok dźwigów i robotników uwijających się na placu budowy, ani to, że jeszcze 15 lat temu kościół nie miał części dachu.

Aktualnie budowa ukończona jest w 70 procentach i rozpoczęły się prace nad ostatnim etapem, budową sześciu wież. Dzięki jednej z nich – Wieży Jezusa Chrystusa, która będzie mierzyła ponad 172 metry, świątynia stanie się najwyższym obiektem sakralnym w Europie i przeskoczy obecną rekordzistkę – wieżę kościoła w Ulm.

Główny architekt Jordi Fauli, który nadzoruje prace od 1990 roku mówi, że wszystko idzie zgodnie z planem i konstrukcja kościoła powinna być gotowa w 2026 roku, choć wykończenie elementów dekoracyjnych może potrwać nawet do 2032 roku. Gotowa bazylika będzie miała 18 wież – każdą poświęconą innej postaci religijnej. Będą symbolizować 12 apostołów, 4 ewangelistów, Maryję oraz Jezusa. Różnica w ich wysokościach została tak zaprojektowana, aby oddać ich hierarchię w Kościele.

Najwyższa iglica – Wieża Jezusa Chrystusa, będzie zwieńczona krzyżem. Pod nią znajduje się komnata, która została zaprojektowana specjalnie, by podtrzymywać konstrukcje wieży. W pomieszczeniu zlokalizowanym 60 metrów nad posadzką kościoła, turyści mogą podziwiać wspaniale oświetlone witraże i zdobione ornamentami sklepienie.

Wnętrze bazyliki, które rozmieszczone jest na planie krzyża, ma symbolizować święte miasto Jerozolimę. Główna nawa ma 45 metrów wysokości, nawy boczne – po 30 metrów. Każdą ze ścian zdobią bogate ornamenty i rzeźby. W 2005 roku fasada Narodzenia Pańskiego i krypta świątyni znalazły się na liście dziedzictwa UNESCO w Europie.

Kiedy genialny architekt Antonio Gaudi zginął tragicznie pod kołami tramwaju w 1926 roku, jego wymarzona świątynia była ukończona tylko w 25 procentach. Przed śmiercią mógł podziwiać zaledwie jedną z trzech fasad kościoła. Po hiszpańskiej wojnie domowej prace nieco spowolniły, bo anarchiści zniszczyli projekty architekta.

Po śmierci Gaudiego została jednak uszanowana jego prośba – budowa bazyliki jest finansowana tylko z prywatnych datków. Rocznie z biletów zwiedzających i dotacji prywatnych osób udaje się zebrać na ten cel 25 mln euro.

Jak w 2026 roku będzie wyglądała ukończona świątynia, można zobaczyć na filmiku stworzonym przez fundację, która czuwa nad budową bazyliki. Film łączy aktualne zdjęcia zrobione z helikoptera z komputerowo przygotowaną animacją, pokazującą m.in. najwyższą iglicę i centralną kopułę świątyni.

Filmik Fundacji Sagrada Familia można zobaczyć pod adresem: https://www.youtube.com/watch?v=RcDmloG3tXU