Zabytki. Architektura. Lifestyle.

Home » Świat » Kolekcja Nancy i Ronalda Reaganów na sprzedaż

Kolekcja Nancy i Ronalda Reaganów na sprzedaż

Ivon

Dom aukcyjny Christie’s wystawia na sprzedaż kolekcję prywatnych pamiątek Nancy i Ronalda Reaganów. Oprócz porcelany, biżuterii, mebli i dzieł sztuki można kupić m.in. kawałek berlińskiego muru z podpisem 40. prezydenta USA. Dziś ruszają licytacje internetowe, główna aukcja prezydenckich pamiątek odbędzie się jednak 21 i 22 września w nowojorskim Rockefeller Plaza.

Wystawiona na sprzedaż prywatna kolekcja Nancy i Ronalda Reaganów pochodzi z ich domu w Bel Air, do którego przenieśli się po zakończeniu przez Regana prezydentury.

Kolekcja Nancy i Ronalda Reaganów na aukcji

Richard Nelson, starszy specjalista domu aukcyjnego Christie’s przyznaje, że wystawione na aukcję przedmioty pokazują, że Reaganowie wiedli w Bel Air proste, ale eleganckie życie. Wśród ponad 800 pozycji przeważają przedmioty dekoracyjne, meble, biżuteria, książki i dzieła sztuki. Znajdziemy tu m.in. kolekcję słoni z trąbami uniesionymi do góry, kolekcję alkoholi, zegarek, który był prezentem dla prezydenta od Franka Sinatry, kowbojki z bydlęcej skóry z logotypem prezydenta USA, zestawy porcelany Rothschild, zdjęcie prezydenckiej pary w ramce z 14-karatowego złota, pierścień Bulgari wysadzany diamentami, szafirami i rubinami w symbol amerykańskiej flagi, parę srebrnych kubków podarowanych przez Margaret Thatcher.

Kolekcja Nancy i Ronalda Reaganów - prezent od Margaret Thatcher

Jedną z większych atrakcji aukcji jest fragment muru berlińskiego (o rozmiarach 60x30x5 cm), na którym widnieje graffiti i podpis Ronalda Reagana. Prezydent USA odwiedził Berlin dwa lata przed zburzeniem muru berlińskiego i w słynnym przemówieniu przed Bramą Brandenburską powiedział: „Panie Gorbaczow, otwórz tę bramę! Panie Gorbaczow, zburz ten mur!”.

Kolekcja Nancy i Ronalda Reaganów - kawałek muru berlińskiego z podpisem

Organizatorzy aukcji spodziewają się, że ze sprzedaży całej kolekcji uda się zebrać 2 mln dolarów. Pieniądze zostaną przekazane Fundacji i Instytutowi Ronalda Reagana.

Zobacz katalog wystawionych na aukcję przedmiotów.

Zdjęcia: Dom aukcyjny Christie’s/Joe Schmelzer