Zabytki. Architektura. Lifestyle.

Home » Gorące informacje » Kładka nad Motławą na Wyspę Spichrzów

Kładka nad Motławą na Wyspę Spichrzów

Ivon

Z gdańskiej starówki na rewitalizowaną Wyspę Spichrzów poprowadzi obrotowa kładka nad Motławą. Władze miasta wspólnie z partnerami, wybrały projekt pracowni Studio Bednarski z Londynu.

Rewitalizacja Wyspy Spichrzów w Gdańsku rozpocznie się w 2017 roku. Częścią tego wielkiego projektu jest kładka nad Motławą, która zapewni dojście z gdańskiej starówki.

W 2015 roku władze Gdańska wraz z partnerami rewitalizacji – spółką Immobel Poland oraz Multibud, ogłosiły konkurs architektoniczny na projekt mostku. W konkursie nagrodzono dwie koncepcje: pracowni ASA Sp. z. o.o. Autorskie Studio Architektury z Rzeszowa oraz Studio Bednarski Ltd z Londynu. Co brano pod uwagę? Wpisanie projektu w zabytkową architekturę gdańskiej starówki, a także walor użytkowy. Ważne było także bezpieczeństwo żeglugi. Ostatecznie władze miasta wraz z przedstawicielami inwestorów spółki Immobel i Multibud w tym roku wybrały koncepcję obrotowej kładki zaprojektowanej przez Studio Bednarski z Londynu i zleciły pracowni jej realizację.

Jak wygląda projekt?

– Masywna, wyniosła, eminentnie logiczna i funkcjonalna forma Żurawia, największego i najstarszego dźwigu portowego Europy, mówi o czasach gdy go zbudowano. Nasza kładka to delikatny i lekki poziomy kontrapunkt dla Żurawia i 21- wieczne wzbogacenie ciągłego dialogu czasów- mówi Cezary Bednarski, architekt który realizuje projekt.

Kładka nad Motławą choć nowoczesna w formie, ma wpisać się w zabytkowe otoczenie.

– Dążyliśmy do podporządkowania formy kładki dynamice miasta, nadając jej chyba do tej pory niespotykaną w Polsce wyrazistą tożsamość opartą na finezyjnej jednorodności jej funkcjonalności i konstrukcji, a nie na dekoracji. Traktując bałtyckie tradycje jako punkt wyjścia szukaliśmy inspiracji w optymalizacji funkcjonalności nie pozwalając na to, aby kładka stała się manifestacją ekstrawaganckiej i frywolnej formy strukturalnej- mówi Cezary Bednarski.

Kładka nad Motławą - Studio Bednarski Ltd z Londynu

Zaprojektowana kładka ma połączyć rewitalizowaną Wyspę Spichrzów z miastem, tworząc nową trasę spacerową. Architekt chciał stworzyć skromną kładkę na kamiennym profilu, która nie zdominuje zabytkowej zabudowy po obu stronach Motławy. Zrezygnowano zatem ze spektakularnych i nowoczesnych form, które odciągałyby uwagę od historycznych obiektów Gdańska. Inspiracją był ptak z rozpostartymi skrzydłami jako symbol Świętego Ducha, stąd też nazwa Kładki Świętego Ducha.

Oprócz funkcji spacerowej, kładka musi jeszcze mieć możliwość otwarcia dla żeglugi. Ze względu na to, że teren objęty jest ochroną dziedzictwa kulturowego, możliwe było tylko otwarcie w ruchu poziomym. Długość kładki to niecałe 50 m, a szerokość 4,5 m. Kadłub kładki i balustrady będą wykonane ze stali nierdzewnej. Podstawa ma być kamienna. Obrót kładki, przy otwarciu dla żeglugi trwa zaledwie dwie minuty.

Zdjęcia: materiały Studio Bednarski LTD. z Londynu