Zabytki. Architektura. Lifestyle.

Home » Świat » Weź na plecy zabytek! Czyli kiedy moda spotyka architekturę.

Weź na plecy zabytek! Czyli kiedy moda spotyka architekturę.

Dariusz Sapa

Architektura i moda to dwie strefy w sztuce, które od zawsze się przenikały i które miały więcej cech wspólnych, aniżeli osobnych. Obecnie już nikogo nie dziwią projekty kreatorów mody wykorzystujące elementy tak charakterystyczne dla architektury. Na wybiegach na całym świecie spotkać można sukienki, spodnie i inne elementy garderoby ozdobione w metal, szkło i drewno, które upodobnić mają noszone ubranie do całych budynków lub ich elementów dekoracyjnych.

Również architekci podczas projektowania zapożyczają wiele ze świata mody. Wykorzystując elementy ze zdobień tkanin tworzą niespotykane ornamenty na budynkach czy też wzorując się na kształtach dotąd wykorzystywanych tylko w sztuce ubioru, kreują niespotykane przedtem bryły miejskich zabudowań.

Konstantin Kofta

Obecnie powiązanie pomiędzy ubiorem, a architekturą jest jeszcze mocniejsze. Ukraiński projektant Konstantin Kofta już nie tylko wzoruje się na architekturze, lecz czerpie z niej pełnymi garściami… i to dosłownie. Jego kolekcja plecaków i toreb wygląda jak żywcem ściągnięta ze ściany zabytkowej budowli lub z muzealnej półki. Przy pomocy drukarki 3D i po licznych godzinach ręcznej pracy nad każdym projektem, młodemu artyście udało się idealnie odwzorować piękno architektury barokowej. Kolekcja, która nosi tytuł „Dramat”, dzięki unikalnym ornamentom jest równocześnie minimalistyczna i dekoracyjna, a do tego w pełni funkcjonalna. W pełnowymiarowy plecak z ozdobną rzeźbą właściciel bez problemu może schować laptopa, a torebka inspirowana barokową kolumną zdoła pomieścić wiele kosmetyków, dokumentów czy też rzeczy osobistych.

Trudno przewidzieć jakie połączenia czekają nas w przyszłości, wszak moda i architektura, jak każda dziedzina sztuki, jest nieprzewidywalna. Jakkolwiek by jednak nie było, czeka nas na pewno jeszcze wiele zdumiewających projektów, które poprzez połączenie stylów wywodzących się ze wzornictwa ubrań i budynków, ustanowią zupełnie nowy trend w designie.

Zdjęcia: http://sobadsogood.com