Zabytki. Architektura. Lifestyle.

Home » Polska » 45 urodziny Spodka. Koncert i zwiedzanie ikony Katowic

45 urodziny Spodka. Koncert i zwiedzanie ikony Katowic

Joan

Tina Turner zagrała w Spodku koncert tuż przed wprowadzeniem stanu wojennego, a polscy siatkarze zostali mistrzami świata. Spodek wzbudzał emocje od samego początku. Najpierw ze względu na kosmiczną architekturę, potem repertuar, który burzył spokój epoki PRL. Ikona Katowic kończy 45 lat. Z tej okazji 22 października na scenie zagrają legendy polskiej muzyki, a my wspominamy dyskusję, jaka rozgorzała, gdy architekt Jerzy Hryniewiecki pokazał projekt latającego spodka.

Spodek jest dziś najbardziej charakterystyczną budowlą Katowic.

Spodek ma 45 lat

Hala widowiskowo-sportowa bardzo szybko stała się symbolem miasta. Dziś nie wyobrażamy sobie krajobrazu Katowic bez latającego Spodka. To on stanowi dominantę dla nowoprojektowanych wieżowców np. kompleksu biurowego .KTW ze 133 metrową wieżą. To do niego architekci odnoszą swoje projekty. Wszystko po to, by nie przyćmić najbardziej charakterystycznego budynku na Śląsku. Nie zawsze tak było.

Projekt Jerzego Hryniewieckiego nie został entuzjastycznie przyjęty. Kiedy w 1959 roku Stowarzyszenie Architektów Polskich rozstrzygnęło konkurs na projekt hali widowiskowo-sportowej – latający spodek wzbudzał sporo kontrowersji. Miał więcej przeciwników, niż zwolenników. Dlaczego? Bo niefunkcjonalny i kosmicznie drogi. Uważano też, że nie pasuje do przemysłowej architektury Śląska.

45-lecie Spodka

Zdecydowanie więcej ciepłych słów poświęcono Julianowi Brzuchowskiemu, który zaprojektował halę w formie dwóch połączonych ze sobą budynków przypominających igloo. Atutem Brzuchowskiego było też doświadczenie. Architekt miał na swoim koncie projekt Stadionu Śląskiego. Ostatecznie jury postanowiło zaryzykować i postawić w Katowicach halę w kształcie kosmicznego spodka. Nie pomylili się. Dzięki temu budynek stał się sławny na całą Polskę.

Dyskusję prowadzono nie tylko nad wyglądem, ale także lokalizacją nowej hali. Początkowo Spodek miał wylądować w Parku Kultury i Wypoczynku w Chorzowie. Projekt tak spodobał się jednak generałowi Jerzemu Ziętkowi, że postanowił on uczynić z niego symbol Katowic. Zdecydował o zlokalizowaniu obiektu w samym centrum miasta.

Spodek to architektura nurtu space age, bardzo popularnego w okresie gwiezdnych wojen. Permanentne starania o podbój kosmosu zarówno przez Stany Zjednoczone, jak i ZSRR inspirowały projektantów i architektów na całym świecie. Tak też stało się w Katowicach. Obok Spodka chciano postawić więcej budynków w nurcie space age, które stanowiłyby satelity dla wielkiej hali. Ostatecznie nie znalazły się fundusze na realizację tych pomysłów.

katowicki spodek ma 45 urodziny

Budowę Spodka rozpoczęto w 1964 roku, a ukończono w 1971 roku. Pierwotny projekt poszerzono o lodowisko, salę gimnastyczną i pływalnię. Hala od początku miała charakter sportowo-rozrywkowy.

Spodek przyniósł rewolucję nie tylko w Polskiej architekturze. Stał się też jedną z najważniejszych muzycznych scen w Polsce. Wszystko za sprawą gwiazd, które właśnie tu grały najlepiej i najchętniej. W Spodku wystąpili m.in. Sting, Jean Michel Jarre, Joe Cocker, Tina Turner, Elton John, The Kelly Family, Rammstein, Iron Maiden, Robbie Wiliams, Depeche Mode. Spodek jest też sceną Festiwalu Rawa Blues, który jest organizowany w tym miejscu od 34 lat. Spodek jest także kultową sceną dla fanów metalu, za sprawą festiwalu Metalmania oraz miłośników muzyki techno, ponieważ właśnie tu 16 lat temu po raz pierwszy zorganizowano Mayday.

W Spodku odbywają się także liczne wydarzenia sportowe m.in. mistrzostwa Europy: w zapasach, lekkoatletyce, piłce ręcznej mężczyzn oraz koszykówce kobiet, konferencje oraz targi.

W tym roku obchodzone jest 45-lecie obiektu. Z tej okazji 22 października w Spodku organizowana jest impreza jubileuszowa. W ciągu dnia będzie można zwiedzić obiekt z przewodnikiem, a wieczorem odbędzie się koncert.

– Chcemy ożywić w naszej pamięci największe przeboje, które rozbrzmiewały w Spodku. Symboliczne i niosące ogromną dawkę pozytywnych emocji wydarzenie, na którym nie może zabraknąć nikogo kto w swojej strategii i sercu ma Katowice, Śląsk, a także nierozerwalnie wiążące się ze Spodkiem dziedziny – sport, kulturę, rozrywkę, muzykę – tłumaczą organizatorzy imprezy.

45 urodziny Spodka

Na jednej scenie wystąpią Lady Pank, Myslovitz, Cree, Kaliber 44, Miuosh i Marek Piekarczyk. Zabrzmią też utwory, które śpiewał cały Spodek, zespołów takich jak Metallica, Genesis, Depeche Mode, Deep Purple, czy wokalistów: Erica Claptona i Robbiego Williamsa.

Zdjęcia: spodekkatowice.pl