Zabytki. Architektura. Lifestyle.

Home » Lifestyle » Kartonowe modele łódzkich zabytków

Kartonowe modele łódzkich zabytków

Joan

Archikatedra Łódzka i cerkiew pw. Św. Aleksandra Newskiego, to łódzkie zabytki które mają promować miasto. Powstały właśnie kartonowe modele tych obiektów, które można będzie składać w domu. Czy wśród turystów będą cieszyły się równą popularnością jak seria LEGO Architecture?

Kartonowe modele łódzkich zabytków będą dostępne w sklepach modelarskich, księgarniach oraz sklepach z pamiątkami z Łodzi.

Dołączono do nich książkę z opisami łódzkich zabytków. Modele zabytków składamy podobnie jak popularne samoloty, okręty czy wieżowce. Ich producentem jest lokalna firma GPM z Pabianic, która od lat istnieje na rynku modelarskim.

Kartonowe modele łódzkich zabytków

Modele znajdują się w specjalnych zeszytach, a ich złożenie nie jest skomplikowane. Modę na składanie kartonowych modeli zabytków Łodzi chce wylansować Marek Janiak, architekt miasta, który 20 lat temu był mistrzem Polski w budowaniu samolotów z kartonowych zeszytów. Janiak zapewnia, że to bardzo edukacyjna i kreatywna zabawa.

– Do wykonania modelu nie potrzebujemy żadnych specjalistycznych narzędzi. Wystarczy nóż, nożyczki i klej, najlepiej poliuretanowy. Im bardziej skomplikowany obiekt, tym dłużej trzeba nad nim pracować. Złożenie modelu na mistrzostwa Polski potrafi zająć nawet dwa lata – mówi Marek Janiak, architekt Łodzi i dodaje, że miasto będzie chciało w przyszłości zorganizować mistrzostwa w składaniu modeli zabytkowych obiektów.

Na razie na rynku dostępne są dwa modele łódzkich zabytków: Archikatedry Łódzkiej oraz Cerkwi pw. Św. Aleksandra Newskiego. Producent ma już w planach wypuszczenie kolejnych. Chodzi m.in. o model budowli EC-1. W łódzkiej serii mają pojawić się także prostsze budynki m.in. kamienice czy pałace fabrykantów, które mogłyby ułożyć nawet dzieci. Miasto chce wykorzystać kartonowe modele do popularyzacji zabytków miasta.

Kartonowe modele łódzkich zabytków

To sprawdzony na całym świecie pomysł. Kartonowe modele, lub miniaturowe zabytki zbudowane z klocków LEGO cieszą się wielką popularnością. Możemy zamówić je przez Internet, albo dostać w prezencie, na długo przez wizytą w danym mieście i zwiedzaniem zabytkowych obiektów.

Najsłynniejszą serią popularyzującą światowe zabytki jest LEGO Architecture. W serii można znaleźć najważniejsze historyczne budowle. To gratka dla kolekcjonerów na wszystkich kontynentach. Klocki LEGO Architecture stały się świetną pamiątką z wakacji. Bardzo często dostępne są w obiektach, które pokazują. LEGO nie zdecydowało się jeszcze na wyprodukowanie zestawu umożliwiającego zbudowanie polskiego zabytku. Fani serii od lat domagają się Pałacu Kultury i Nauki.

Pierwowzorem serii Architecture było „Scale Model”. Architekci już w latach 60. uznali, że klocki LEGO idealnie nadają się do tworzenia i naśladowania architektury. Pierwsze zestawy LEGO Architecture były interpretacjami drapaczy chmur z Chicago. Kolejno pojawiły się budynki z innych amerykańskich miast m.in. Biały Dom, Empire State Building i Statua Wolności. Później rozszerzono LEGO o architektoniczne symbole Bliskiego Wschodu i Azji, a także najcenniejsze zabytki Europy.

Zobacz najpopularniejsze miasta w serii LEGO Architecture:

Nowy Jork

LEGO Architecture Nowy Jork

W serii znajdują się modele najważniejszych nowojorskich budowli: Empire State Building, Flatiron i Chrysler, Statua Wolności oraz One World Trade Center. Wykorzystując LEGO możemy zbudować panoramę Nowego Jorku, nazywanego stolicą świata.

Berlin

LEGO Architecture Berlin

LEGO pozwala nam także na zbudowanie krajobrazu Berlina. W serii znajdują się najbardziej charakterystyczne budowle tego miasta: budynek Reichstagu, wieża telewizyjna, Brama Branderburska oraz wieża Deutsche Bahn. Można kupić także fragmenty Muru Berlińskiego.

Wenecja

LEGO Architecture Wenecja

Zestaw z Wenecji potrafi przenieść nas w zupełnie inną epokę. Znajdziemy tu — most Rialto, Bazylikę św. Marka, dzwonnicę św. Marka, św. Teodora, skrzydlatego lwa św. Marka, a także Most Westchnień. Złożenie wszystkich obiektów daje ogromną satysfakcję. Co najważniejsze, wszystkie budynki mają zachowaną skalę, dzięki temu pejzaż miasta wygląda bardzo realistycznie.

Dubaj

LEGO Architecture Burj Khalifa

W Zjednoczonych Emiratach arabskich króluje, osamotniony, Burj Khalifa, najwyższy budynek na świecie. Budowla liczy 828 metry i miała być manifestacją nowej twarzy Dubaju – finansowej i turystycznej stolicy Bliskiego Wschodu. Nawet z LEGO wygląda imponująco.

Zdjęcia: UMŁ/LEGO